İlköğretim 6.-8. sınıflar Türkçe ders kitaplarındaki dil yanlışları
The Grammer mestakes in Turkish textbooks, between grade-6 and grade-8, in primary school
- Tez No: 190860
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Millû Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından 1999-2003 yıllarıarasında okutulmak üzere onaylanmış ilköğretim okulları 6.-8. sınıflar Türkçe derskitaplarındaki dil yanlışlarının tespit edilip yanlışların türlerine göre sınıflandırıldığı butezde ortaya, Türkçe ders kitaplarında kullanılan dilin Türk millû eğitiminin amaçlarıarasında yer alan, öğrencilere Türk dilini sevdirmek, kurallarını sezdirmek; onları,Türkçeyi gelişim süreci içinde bilinçle, özenle ve güvenle kullanmaya yöneltmekilkesine uygun olarak kullanılmadığı be-lirlenmiştir. Hatalı cümle sayısındaki fazlalıkve özellikle yazım kurallarındaki istikrarsızlık, öğrencinin ana dilini iyi bir şekildeöğrenmesini engellemekle bir-likte; onu, anadilini bilinçle, güvenle ve özenlekullanmaktan alıkoymaktadır. Öğrencinin, diline karşı olan sevgi ve saygısı daazalmaktadır.Bu çalışmanın temel hedefi, akademisyenler ve kitap yazarlarının yanı sıraTalim Terbiye Kurulu nceleme Komisyonu üyelerinin dikkatlerini Türkçe derskitaplarındaki mevcut hata ve eksikliklere çekmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, primary school 6th grade, 7th grade and 8th grade, theTurkish textbooks, which are approved by Ministry of Education between1999 and 2003, are examined. The grammer mistakes are fixed and themistakes are classified according to types.The result of the investigation shows that the language which is usedin Turkish textbooks is inappropriate to the aims of Turkish NationalEducation. The excessive amount of mistakes and the inconsistent ofgrammer structure prevent students to learn their primitive language better. Italso causes to cease to care for their primitive language.The main aim of this work is attract attention lecturer, writer and T.T.Kcommission members to the existing mistakes and deficiency in Turkishtextbooks.