Resimli Ay dergisinde (1928-1930) edebi ve fikri gelişmeler
Literary and intellectual developments in the Resimli Ay magazine (1928-1930)
  1. Tez No: 190862
  2. Yazar: CANAN MARAL İŞAŞIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 550
Özet
Resimli Ay dergisi etrafında gelişen devrin fikrû ve sanat faaliyetleriniele alan bu çalışmada, seçilen metinlerden yola çıkarak derginin Türk sanatve fikrû hayatındaki yerini araştırmak amaçlanmıştır.Giriş bölümünde dönemin sosyal, siyasal ve kültürel açıdan genel birdeğerlendirmesi yapılmıştır. Birinci bölümde Türk edebiyatının 1923-1938yılları arasındaki durumu ile bu dönemde yayınlanan dergiler ve Resimli Ayhakkında bilgi verilmiştir. kinci bölümde derginin şekil özellikleri ve yazıkadrosuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde dergide yayınlanan yazıların tasnifive değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Edebû ve fikrû olarak ikiye ayrılanyazılar, konulara göre ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Son bölümde,incelediğimiz yazılara dayanarak genel bir değerlendirme yapılmış, derginindüşünce yapısı ve yapmaya çalıştıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study that covers the intellectual and artisticactivities taking place around the Resimli Ay magazine is to explore theposition of the magazine in the Turkish artistic and intellectual life by the helpof chosen texts.In the introduction chapter, a general evaluation of the period is givenin social, political and cultural aspects. The information about the status ofthe Turkish literature in the 1923-1938 period and the magazines publishedin this period alongside with the Resimli Ay magazine are presented in thefirst chapter. The second chapter deals with the structural features and theauthors of the magazine. In the third chapter, the classification andelaboration of the articles take place. The articles seperated mainly as literaryand intellectual are further classified under different captions according totheir subjects. In the last chapter, a general evaluation is made based on thearticles studied, and the intellectual structure of the magazine and what ittried to do are analysed.