Yönetimin etkinleştirilmesi sürecinde e-Türkiye
E-Turkey during the process of efficient administration
  1. Tez No: 190870
  2. Yazar: BURCU SOYKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
1980'li yılların ortalarından itibaren dünya; küreselleşme, internet vebilgi çağı ile hiç olmadığı kadar hızlı bir dönüşüm sürecine girmiştir. Hayatınher alanını şekillendiren değişim dinamikleri yönetsel alanı da etkilemiş;yönetişim, e-demokrasi, e-vatandaş ve e-devlet gibi yeni kavramlarıgündeme getirmiştir. Değişimin yönü yine etkin kamu hizmeti ve vatandaştatmini olmasına rağmen bu kez soru; e-devletin ne kadar başarılıolabileceğidir.Etkin bir kamu yönetimi arayışının tüm dünyayı meşgul ediyor olduğubir dönemde Türkiye de değişimi yakalamak yolunda; gerek KalkınmaPlanlarında gerekse Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu Kararlarındakonuyla ilgili olarak öngörülen birçok projeye imza atmıştır. Ayrıca; bir AvrupaBirliği aday ülkesi olması dolayısıyla AB'nin çeşitli programları ve genişlemepolitikaları, Türkiye'nin Bilgi Toplumu ve E-Devlet projelerine yönvermektedir. Özellikle E-Avrupa ve E-Avrupa+ gibi aday ülkelere yönelikprogramlar e-Türkiye'ye öncülük etmektedir.Türkiye'nin etkinliğe doğru e-dönüşümü; oluşturulan e-devlet üstyapılanması, gerçekleştirilen kurumsal e-devlet projeleri ve yerel e-devletprojeleri incelenerek değerlendirilebilir. Türkiye'nin e-kültüre doğru büyükadımlar aldığı açıktır ancak; bir başka açıdan, vatandaş olarak bizlerin buuygulamalardan ne kadar memnun kaldığımız ve bu uygulamaların kaçınınetkinliğe hizmet ettiği sorularına da cevap aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
Since the mid 1980?s the World?s evolving as fast as it had never beenbefore, in the name of globalization, internet and information age.As there is change everywhere, administrative area too, is affected byall aspects of this renewing situation, meeting the terms such as goodgovernance, e-democracy, e-citizen and e-government. The aim is to -as ithad always been- fulfill the needs of the citizens and arrange efficient publicservices. And now the question is : Will the ?e-government? succeed?Under this circumstances, Turkey is one of the countries that can nolonger resist the global approach in search of an efficient publicadministration. Therefore Turkey has undertaken many projects as seen inthe National Development Plans and in the Scientific and TechnologicalResearch Council decisions on related issues. And as Turkey is a candidatecountry for the European Union, there is huge influence of the EUprogrammes and EU?s enlarging policies, on Turkey?s Information Societyand E-government projects. E-Europe, E-Europe+ are such programmesreshaping the EU member and candidate countries? societies and lead us to?e-Turkey?.Turkey?s e-transformation to efficiency can be estimated by observingits superior e-government organizations; institutional e-government projectsand local e- government projects. It?s obvious that Turkey has taken greatsteps towards e-culture; but from another point of view it remains unclear thatas citizens, how many of us are satisfied with these practices and how manyof these practices guide the way to efficiency?