Türkiye'de kamu transfer harcamalarının ekonomi içindeki yeri ve önemi: 1995-2005
The place and significance of the public transfer expenses in Turkey (1995-2005)
- Tez No: 190871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'de Kamu Transfer Harcamalarının Ekonomi çindeki Yeri VeÖneminin: (1995-2005) ortaya konulması çalışmamızın amacınıoluşturmaktadır.Bu çalışmanın birinci bölümde kamu harcamalarının kuramsaltemelleri, devletin fonksiyonlarında ortaya çıkan değişmelerin kamuharcamalarına etkisi ve kamu harcamalarının artışına ilişkin görüşlerdenbazılarına yer verilmiş olup, ikinci bölümde ise; ekonomik ayırıma göre kamuharcamaları, kamu ekonomisi harcamaları ve GSMH içindeki yeri, kamuharcamaları içinde transfer harcamalarının gelişimi, gelişmiş ve gelişmekteolan ülkelerde transfer harcamalarının yapısı, Türkiye'de transferharcamalarının gelişim süreci, transfer harcamalarının türleri, Türk bütçesisteminde yer alan transfer harcamalarının yapısı üzerinde durulmuştur.Tezimizin son başlığında ise Türkiye'de transfer harcamalarınınekonomik etkileri ve son olarak da bu etkilerin granger nedenselliği ileölçülmesine çalışılmış olup, tüm bunlar yapılırken de özellikle son on yıldikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the place and significance of the publictransfer expenses in Turkey (1995-2005).The first section of the study covers the theoretical bases of the publicspending, the effects of changes in the functions of the state on publicspending, and some of the views concerning the increase in public spending.The second section deals with public spending according to economicclassification, spending in public economy and its role in GNDP, thedevelopment of transfer expenses in public spending, the structure of thetransfer expenses in the developing and developed countries, thedevelopment process of the transfer expenses in Turkey, kinds of transferexpenses, the structure of the transfer expenses in the Turkish budgetsystem.The final section of the study is about the economic effects of thetransfer expenses in Turkey and the measurement of these effects throughgranger causality with reference to the period of the last decade.