Metin Erksan sinemasında düş ve gerçeklik olgusu
The Fact of dream and reality in Metin Erksan's cinema
- Tez No: 190898
- Danışmanlar: DOÇ. HALE KÜNÜÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Psikiyatri, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Psychiatry, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETBu tez çalışmasının temel amacı, sinemadaki düş ve gerçeklikolgularını, Metin Erksan'ın Sevmek Zamanı filmindeki `surete âşık olma'teması üzerinden analiz etmektir. Bu bağlamda, çalışmada görüntü-gerçek,fotoğraf-gerçek ve sinema-gerçek ilişkilerinin Sevmek Zamanı filmindeki`surete âşık olma' temasıyla bağlantıları kurulmuştur. Çalışmada ayrıca, AntikYunan'dan Platon'un mağara alegorisi ve aşk üzerine kavramsal düşünceleriile Türk Halk Sanatı'nda yer alan sevgilinin aslına değil suretine aşık olmaolguları, filmdeki `surete âşık olma' temasıyla karşılaştırılmıştır.Çalışmada `surete âşık olma' teması, kuramsal olarak, Fransızpsikanalist Jacques Lacan'ın ayna benlik kuramının yanı sıra Lacan'ın `özne',`arzu' ve `yüce nesne' kavramlarına getirdiği yorumları çerçevesinde analizedilmiştir.Sonuç olarak filmdeki `surete âşık olma' temasının, Platon'un mağaraalegorisiyle, Türk Halk Sanatı'ndaki yer alan surete âşık olma ile, fotoğraf vesinemadaki gerçeklik ilişkisiyle ve J. Lacan'ın ayna kuramıyla örtüştüğüsaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe main aim of this thesis is to analyse the fact of dream and realitywith the theme of `falling in love with the image? in Metin Erksan?s filmSevmek Zamanı. In the thesis, the relations between picture-reality,photograph-reality and cinema-reality are connected with the theme of `fallingin love with the image? in the film Sevmek Zamanı within this context.Besides, in this thesis, the myth of cave of Platon from the Ancient Greeceand his conceptual ideas of love and the fact of falling in love with the imageinstead of reality in Turkish Folk Art are compared with the theme of `falling inlove with the image? in the film.The theme of `falling in love with the image? is theoretically analysed withFrench psychoanalyst Jacques Lacan?s ?mirror stage? theory and hisinterpretations on `subject?, `wish? and `exalted object?.As a result, it?s determined that, the theme of `falling in love with theimage` is harmonized with Platon?s myth of cave, the falling in love with theimage theme in Turkish Folk Arts, reality connection of photography andcinema and Lacan?s `mirror stage?.