Aşağı Salat Höyüğü Erken Tunç Çağı seramikleri
Early Bronze Age pottery of Aşaği Salat Höyük
  1. Tez No: 190899
  2. Yazar: EMSAL KOÇERDİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET?Aşağı Salat Höyüğü Erken Tunç Çağı Seramikleri? adlı bu çalışmada,Aşağı Salat Höyüğü T/26 stratigrafi sondajı, IV-VI. yapı katları ile MezarlıkAlanı'nda açığa çıkarılan seramiklerin değerlendirmesi yapılmıştır. AşağıSalat Höyüğü Erken Tunç Çağı seramiklerinin Anadolu ve KuzeyMezopotamya'daki diğer yerleşimlerde ele geçen seramiklerlekarşılaştırılması sonucunda, höyüğün Erken Tunç Çağı'nın hangi dönemindeyerleşim gördüğü ve bu dönemdeki sosyo-kültürel yapısı tespit edilmeyeçalışılmıştır.Ele geçen seramik buluntuların değerlendirilmesi sonucunda, AşağıSalat Höyüğü'nün VI. yapı katının Geç Kalkolitik-Erken Tunç Çağı arasındakigeçiş evresine tarihlendiği ve mezarlık alanının kullanımına bu yapı katıylabaşlandığı tespit edilmiştir. V. ve IV. yapı katlarının ise VI. yapı katınınhemen sonrasına, Erken Tunç Çağı'nın erken evrelerine tarihlendiğianlaşılmaktadır. Kuzey Mezopotamya kültür coğrafyası içerisinde, hem FıratHavzası hem de Amuk Ovası kültürleriyle yakın ilişkide olan Aşağı SalatHöyüğü'nün, bölgesel nitelikli büyük kentlerin etki alanında kalan küçük köyyerleşmelerinden biri olduğu anlaşılmaktadır. Ubeyd Dönemi'nden itibarenbaşlayan, Uruk Dönemi'nde gelişimini hızlandıran ve Erken Tunç Çağı'ndaolgunluğa ulaşan sosyal tabakalaşmanın ortaya çıktığı, tarım ekonomisinedayalı küçük köylerden biri olan Aşağı Salat Höyüğü'nün, Dicle Nehri'ningeçişe en elverişli noktalarından biri üzerinde bulunması yerleşimin birkarakol görevi de üstlenmiş olabileceğini düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAnalysis of the pottery recovered from T/26 trench, levels IV-VI andburial ground have been carried out within this study named ?Early BronzeAge Pottery of Aşağı Salat Höyük?. The pottery of Aşağı Salat Höyük wascompared with the parallels from the other sites located in Anatolia andNorthern Mesopotamia and it has been recognized that the site was settledduring the Early Bronze Age. The socio-cultural structure of the site wasconsidered within this frame.Analysis of the pottery indicated that layer VI is dated to transitionperiod between Late Chalcolithic and Early Bronze Age and burial groundbegan to be used during this period. Following level VI, level V and IV aredated to earlier period of Early Bronze Age. It has been recognized thatAşağı Salat Höyük, which has close relations with the Euphrates and AmuqPlain cultures, was one of the small settlements located in the periphery ofthe larger sites. The location of the Aşağı Salat on crucial passage on theTigris River indicates that the site was possibly a station, which began to besettled in Ubaid period and flourished during Uruk Period and witnessed theemergence of stratified society based on agricultural economy during theEarly Bronze Age.