Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistan kökenli Uygur Türklerinin sosyo-kültürel kimlikleri Kayseri örneği
Socio-culturel identities of East Turkistan originated Uygur Turks living in Turkey-Kayseri example
- Tez No: 190905
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZETnsanlar tarihi süreç içersinde, ticaret veya yeni yerler keşfetmek arzuları yanısıra savaş, siyasi baskı, soykırım ve kuraklık gibi afetler nedeniyle toplu şekilde yerdeğiştirmek zorunda kalmışlardır.Göç olarak nitelenen bu yer değiştirme sayesinde topluluklar farklıcoğrafyalarla birlikte farklı kültürlerle de karşılaşmışlardır. Bu karşılaşma kimi zamanbir çatışma, kimi zamanda uyum içersinde birlikte yaşama şeklinde ortaya çıkmıştır.Tez çalışması da bu çerçevede, çok uzak bir coğrafyadan ülkemize gruplarhalinde göç etmek zorunda kalan ?Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri? ni kapsamaktadır.Çalılşmada, Kayseri bölgesine toplu halde yerleştirilen ve burada yaşayanyaklaşık 650 kişiden oluşan D.Türkistanlı Uygur Türklerinin, göçten önceki ve sonrakıyaşamları incelenmiştir. Ortaya çıkan değişimin ölçülebilmesi amacıyla Kayseri'debulunan gruba yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiş, mülakatlar yapılmış,gözlemlerde bulunulmuştur.Araştırmalar neticesinde Türkiye/Kayseri'de yaşayan D.Türkistanlı UygurTürklerinin, benzer kültürel kodlara sahip olmanın verdiği avantajla, Türkiye'de AnaÜst Kültürel Sisteme entegrasyonu büyük oranda gerçekleştirdikleri, bunun yanı sıradiaspora özelliğinden kaynaklanan bazı hassasiyetleri de korudukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACHTThorough out the history, people had to cange places, not only because oftrade and the desire to explore new lands but also due to the calamities like wars,holitical opperession, etnic ceansing and drought.With changing places konwn as migration, societies met differentenvironments and different cultures. These encounters sometimes caused collision,but sometimes brought coherent living.This thesis covers the studies on approximately 650 East Turkistan Uygur Turkwho have settled down in the Kayseri region and still living there. According to fullycover the extent of the changes, inquiries, interviews and observations were carriedtowards the Kayseri group.These studies proved that the East Turkistan Uygur Turk living inTurkey/Kayseri, with the advantage of having culturel similarities, have mostlyentegrated to the Main Upper Culturel System im Turkey and also proserved some ofthe sensitivities showing chracteristics of diaspora.