Nükleer enerji üretim sürecinde kazalar, nükleer atıklar ve çevre sorunları
The Accidents at nuclear energy production process, nuclear waste and environment problems
- Tez No: 190906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Canlı yaşamı ve doğal dengeyi tehdit eden çevre sorunları, dünyanınen önemli sorunlarından birisi olarak karşımızda durmaktadır. Doğalkaynakların aşırı tüketilmesiyle doğa kendi kendini yenileyemez durumagelerek tahrip olmakta, ekolojik denge bozulmaktadır.Enerji kaynakları, yerkürenin ihtiva ettiği hızla tüketilen kıtkaynaklarından olması nedeniyle tüm dünya ülkelerinin gündemindeekonomik, politik ve stratejik denge unsuru olarak hayati önem taşımaktadır.Diğer taraftan ise, enerji kullanımının çevresel sonuçları tüm dünya için aynıderecede önemli olmaktadır. Bu nedenle dünya gündeminde yer alannükleer enerjinin çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri nedeniyle, özelliklegelişmiş ülkeler vazgeçme eğilimindedir. Meydana gelen nükleer santralkazaları, atık sorunlarının çözümlenememiş olması, ekonomik olmayışı bueğilimin temel nedenlerindendir.Özellikle gelişmiş ve ileri teknolojilere sahip ülkeler; nükleer enerjidenuzaklaşan yeni politikalara yönelim içerisindedir. Bu yönelim, halihazırdadaha iyi ve temiz nitelikleri olan sürdürülebilir enerji anlayışıdır. Bu anlayış,enerjinin etkin ve verimli kullanımı, enerji tasarrufu ve enerji üretimikonusunda temiz, güvenilir, tükenmez ve yenilenebilir kaynaklarayönelmektedir.
Özet (Çeviri)
The problems of environment that threat alive being life and naturalbalance, are standing in front of us as one of the most important problems ofthe world. During extreme consuming of natural resources, nature reach thestate that she cannot rebuild herself and being destroyed, the ecologicalbalance is broken down.Energy recourses have vital importance in all of the countriesagendas as political and strategic stability element, since these are therapidly consumed limited resources that the earth contains. On the otherhand, environmental results of energy usage are important for all over theworld. Especially developed countries have a tendency to quit nuclearenergy whose negative effects to nature and human health have a place inthe world?s agenda. The basic reasons of this tendency are the nuclearreactor accidents, which have occurred, in recent years, unsolved wasteproblems and not being economical.Especially developed countries, which also have high technology,have a tendency to the politics that are going away from nuclear energy. Thistendency is mentality of sustainable energy that still has well and cleancharacteristics. This mentality is effective and productive usage of energy,and towards to clean, dependable, inexhaustible and renewable resources inenergy saving and production.