Belediye iktisadi teşekküllerinin yönetimi
Management of municipal economic prises
- Tez No: 190904
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Belediye iktisadi teşekkülleri belediye hizmetlerinin etkinleşmesi veçabuklaşmasında bir araçtır. Bu nedenledir ki, sermayesinin belediyeye ait olduğu,yönetiminin belediyece belirlendiği, ürettiği malın ya da hizmetin büyük ölçüdebelediye tarafından satın alındığı bu şirketlerin sürekliliği ve verimli çalışmalarıgereklidir.Türk belediyecilik tarihi literatürde Tek Partili dönem,1945-1960 dönemi,1960-1980 dönemi, ve 1980 sonrası dönemi olmak üzere dört dönemdeincelenmektedir.Belediye ktisadi Teşekkülleride buna paralel olarak bir incelemeyetabi tutabilir.Bu çalışmada Belediye ktisadi Teşekkülleri; özellikleri,hukukidayanakları,kuruluş amaçları,kuruluş şekilleri,sermaye yapıları,yönetim ve istihdamyapıları açısından incelemeye tabi tutulup bu konular ayrıntılı olarak incelenmiştir.Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan şletme ve ştirakler DaireBaşkanlığı'na bağlı bulunan 14 adet şirketin 2004 yılı itibariyle sermaye yapıları,ortaklık payları incelenmeye çalışılmıştır.Dünyadaki tüm devletler ülkemizde olduğu gibi üniter devlet yapısına sahipdeğildirler. Kanada,Almanya, sviçre ve ABD gibi ülkeler fedaratif nitelik taşırlar. Buülkelerin ulusal yönetimleri tek tek eyaletlerin ya da kantonların bir ulus devlet olarakbiraraya gelme yönündeki ortak kararı ile oluşur. Bu tip ülkelerde yerel yönetimmerkezi yönetim kademesine daha az bağlıdır.Bu yüzden bu ülkelerin belediyeiktisadi teşekküllerinin yapılarıyla ülkemiz belediye iktisadi yapıları arasında farklılıklarvardır. Bu farklılıkların incelenmesi ve en uygun yönetim şeklinin bulunması içinülkeler arası farklılıkların değerlendirilmesi önem taşır.Belediye ktisadi Teşekküllerinin kurulmalarına objektif sınırlamalar getirilmeli,bu teşekküllerin serbest piyasa kurallarına göre çalışmaları sağlanmalı, yaratacaklarızarar ve maliyetlerin belediyelere yansıması önlenmeli ve siyasi amaçlı yapılanistihdamların önüne geçilerek nitelikli ve yeterli sayıda personel istihdam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Municipal economic enterprises are the means that make the municipalservices more effective and faster. Therefore these enterprises, whose capitalbelongs to municipality, whose administration is designated by the municipality andwhose products are mostly bought by the municipality, should work continuously andeffectively.The history of Turkish municipal services is studied into four categories; singleparty period, 1945-1960 period, 1960-1980 period and 1980 and later period.Municipal economic enterprises can also be studied accordingly.In this study Municipal Economic Enterprises are examined in detail in terms oftheir features, law basis, the goal and the way of foundation, capital structures,employment and personnel structures, and management. The capital structures andcorporate shares of the 14 companies in Ankara Metropolis Municipality is studiedbased on 2004 data.Unlike our country some of the countries in the world don?t have a uniterystructure. Some countries like Germany, U.S.A, Canada and Switzerland are federalcountries. The national government of these countries constitute of the joint decisionof each state or cantons in direction of uniting. In such countries the localgovernments are controlled lesser by the central government. Therefore thestructure of the municipal economic enterprises is different than in our country. Theevaluation of the differences between the countries is very important in terms of theexamination and finding the most suitable management system.The foundation of the municipal economic enterprises should be limitedobjectively. These enterprises should work based on liberal economic rules. Politicalemployments should be curbed and experienced personnel should be employed.