18.yy. fetvalarına göre Osmanlı'da günlük hayat (Behcetül-Fetava) örneği
Pattern of daily life of Ottoman according to 18th century Fetvas
- Tez No: 190920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZETncelemesini yaptığımız 18. yy. fetvalarına göre Osmanlı'da günlükhayat (Behcetü'l- Fetava) örneği konusu, Lale Devri olarak bilinen 1718-1730 yılları arasında Osmanlı'da şeyhülislam olarak görev yapmış olanYenişehirli Abdullah Efendi'nin, Behcetü'l- Fetava adlı eserinde yer alanfetvaları esas alınarak dönemin sosyal hayatının ortaya konulmasını ifadeetmektedir.Yenişehirli Abdullah Efendi'nin, zamanında vuku bulan hadiselerin,dini ve günlük hayatın izlerini taşıyan, soru-cevap şeklinde özel ifadeleriçindeki fetvaları önem arz etmektedir. Bu fetvalar, Osmanlı toplumunun LaleDevri'ndeki günlük hayat kesitini, inançlarını, gelenek ve göreneklerini, kültürve bilim seviyesini, savaşlarını vb. tarih kitaplarından daha muşahhasörneklerle ortaya koymaktadır. Şeyhülislam Abdullah Efendi'nin kitapbasımına ve çoğaltılmasına cevaz veren fetvası, ilim adamına ve dinadamına karşı saygılı olma konusundaki fetvası, din adamlarının kendiarzusuna göre fetva vermemeleri konusundaki fetvası, lale alım satımıhakkındaki fetvası, ran Rafizileri hakkındaki fetvaları ve gayrimüslimlerhakkındaki birçok fetvası hem devrin zihniyetini ortaya koyması açısındanhem de türk toplumunun bugününe ve istikbaline çareler üretmek isteyenleriçin önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPATTERN OF DAILY LIFE OF OTTOMAN ACCORDING TO 18THCENTURY? FETVASThe topic of Daily Life in Ottoman according to 18th century? fetvas,reveals social life of the period in the light of Behcetü?l- Fetava, which waswritten by Yenişehirli Mehmet Efendi, who was the chief religious official(Şeyhülislam) in the Ottoman Empire during Tulip Period, the period from1718 to 1730.Yenişehirli Abdullah Efendi?s fetvas, which holds the religious and thedaily life's traces consisting of question-answer type expressions aboutincidents at his time, are important with its specialty. These fetvas reflectdaily life, believes, customs and traditions, level of culture and science, warsetc. of the Ottoman Society during Tulip Period with much more remarkableexamples compared to history books. Şeyhülislam Abdullah Efendi?s fetvassuch as allowing printing and copying of books, respecting scientists andecclesiastics, inhibiting the ecclesiastics not to give fetva according to theirown wishes, trading of tulip, ones about Iran Rafizi?s and several fetvasabout non-muslims are crucial for both reflecting thought of society at thatperiod and people who want to create solutions for Turkish Society?s todayand future.