Hazır giyim işletmelerinde hücresel imalat sistem yaklaşımı ve bir model önerisi
Cellular manufacturing system approach in ready wear companies and a model proposal
- Tez No: 190973
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünya'daki hazır giyim üretiminin Çin'e kayması Türk Hazır GiyimSektörü'nde krizin başlangıcı olmuştur. Değişen bu koşullarda yeni pazar arayışlarıişletmeleri ürün adetleri az, model çeşitliliği fazla olan bir üretim anlayışınayönlendirmiştir. Bu durum karşısında üretim sistemlerinde bir değişim yapılmasıgerekliliği ortaya çıkmıştır.Bu araştırma, Hazır Giyim Sektörü'nün değişen piyasa koşullarına çabukuyum sağlayabilmesi için hücresel imalat sistemini uygulamak isteyen işletmelere birmodel oluşturması amacı ile hazırlanmıştır. Bunun için, kadın ceket ve pantolonuüreten bir işletmede incelemeler yapılmıştır. İşletmede üretilen klasik kadın ceket vepantolon süreci gözlemlenmiş ve veriler toplanmıştır. Daha sonra, makine hücrelerinibelirlemek için Benzerlik Katsayısı Yöntemi'ne karar verilerek makine çiftleriarasındaki benzerlikler tespit edilmiş ve hücreler oluşturulmuştur.Araştırmanın ilk bölümünde Hazır Giyim Sektörü'nün durumu incelenmiş vesektöre sağlayacağı katkılara değinilmiştir. İkinci bölümde, hücresel imalatsisteminin genel prensiplerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm olan yöntembölümünde, araştırmada izlenen süreç açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, araştırmabulguları değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Beşinci bölümde,hazır giyim işletmeleri için bir model önerilmiştir. Son bölümde, araştırma sonuçlarıverilmiş ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.Bu araştırmada klasik kadın ceketi ve pantolonunun toleranslı üretimzamanları sırasıyla 84,221 dak. ve 54,835 dak. bulunmuştur. Bu iki ürünün toplamüretim zamanı 139,056 dak. hesaplanmıştır. Bu ürünler 26 parçadan oluşmuş veüretimde 14 tür makine kullanılmıştır.Hücre tasarımında makine grupları ve parça ailelerini oluşturmak içinkullanılan benzerlik katsayısı yöntemine göre toplam beş üretim hücresioluşturulmuştur. İşletmedeki mevcut üretim sistemi ile hücresel imalat sistemioperatör sayıları ve makine sayıları dikkate alınarak karşılaştırılmış ve hücreselimalat sisteminin işletmedeki mevcut üretim sisteminden daha iyi olduğu sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
That the ready wear production has moved to China was the start of the crisisin Turkish Ready Wear Industry. With the changing conditions, new market searchhas steered companies to a new production mentality with low production volumeand a large variety of models. This, inevitably led to a change in production systems.This study has been conducted to create a model for companies which wouldlike to implement cellular manufacturing system in order to quickly adapt tochanging market conditions. For this reason research has been conducted in acompany which produced jackets and trousers for ladies. The process to produce aclassical ladies jacket and trousers has been observed and collected datas. Later, inorder to determine machine cells, similarity coefficient method have been chosen andsimilarities between machinery couples have been identified and cells have beenformed.In the first part of the study, the condition of Ready Wear Industry has beenanalysed and the contributions which it will provide have been pointed out. In thesecond part, the general principles of the underlying system of cellularmanufacturing have been presented. In the third part, which is about themethodology, the process followed in the research has been clarified. In the fourthpart, the research findings have been interpreted. In the fifth part, a model has beenproposed for ready wear companies. In the last part, the results of the study, togetherwith some suggestions for further studies have been presentedThe research conducted in this thesis shows that a classical ladies jacket andtrousers production time with tolerance has been 84,221 minutes and in 54,835minutes respectively. The total production time of these two products has been alsocalculated 139,056 minutes. These products consist of 26 parts and the process toproduce them has needed 14 types machines.Five production cells have been formed by the similarity coefficient methodthat was used for the formation machine groups and part families in this study.Current production systems in the company has been compared with cellularmanufacturing system with respect to the number of operators and also the number ofmachines. It was concluded that cellular manufacturing system is better than thecurrent production system.