Triko ürünlerde kullanım etiketlerinin özellikleri ve triko eğitimi veren öğretim kurum proğramlarındaki durumunun incelenmesi
The examinatıon the features of usage labels in tricot products and condition in the education institution programs which give tricot education
- Tez No: 190974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA AKPINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Education and Training, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Araştırmanın amacı; triko ürünlerde kullanım etiketlerinin özellikleri ve trikoeğitimi veren öğretim kurum programlarındaki durumunun incelenerek,araştırmacılara ve triko eğitimi veren bireylere öğretim kurumlarına kaynakoluşturmaktır.Araştırmanın evrenini; Ankara merkez ve ilçelerinde bulunan örgün veyaygın eğitim kurumlarında görev yapan trikotaj öğretmenleri ve Ankara bölgesindeüretilen ve satılan triko ürünler oluşturmaktadır. Yapılan incelemelerde 11 ilçedebulunan Anadolu Meslek, H.E.M. Kız Meslek ve Meslek okullarında çalışan 42öğretmen örneklem grup olarak alınmıştır.( Evrenin az olması nedeniyle tümöğretmenler örneklem gruba dahil edilmiştir.) Triko üretimi yapan farklıişletmelerden, kullanım etiketlerinin incelenmesi için farklı özelliklerde 47 adet trikoürün örneklem olarak seçilmiştir.Verilerin toplanmasında; literatür taraması, 33 soruluk 4'lü likert tipi anket vegözlem formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; sonuçlar tablolar halinegetirilmiş ve ortalamaları alınarak yeterlilik dereceleri ortaya konulmuş veyorumlanmıştır. Triko ürünlerin kullanım etiketleriyle beraber fotoğrafları çekilerektür, teknik, renk, kompozisyon ve kullanım etiketi özelliklerini içeren gözlemformları hazırlanmış ve değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm verilerin çözümlenmesiyapılarak ilgili kaynaklara dayalı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the search is to form a source to the researchers, individuals whogive tricot education and education institutions by examining the features of usagelabels in tricot products and condition in the education institution programs whichgive tricot education.The cosmos of the research is formed by the tricot teachers who work informal and informal education institutions in the center of Ankara and in its townsand tricot products which produced and sold in the Ankara Region. In theinvestigations, 42 teachers, who work in Anatolia Trade, Public Education Center,Girl Trade and Trade Schools in 11 towns, have been taken as models. Because thecosmos was so small, the whole teachers were inserted into the model group. Also, toexamine the usage labels in different aspects 47 tricot products were chosen fromdifferent businesses producing tricot.In collecting the datum, literature scanning, a quartet type of likertquestionnaire including 33 questions was used. In datum analyzing, the results havebeen shortened in tables and their averages have been taking, their adequacy degreeshave been put forward and interpreted. Tricot products have been photographed withtheir usage labels and they have been placed in the observation forms. In theobservation forms, the features of kind, technique, color, composition and usagelabel belonging to each product have been included. Then the datum got here havebeen analyzed and interpreted based on the related sources.