Döviz kurları,enflasyon ve faiz oranlarının dış ticaret üzerindeki etkileri Türkiye örneği(1985-2005)
Exchange, inflation and interest rates effects on foreign trade Turkish example: (1985-2005)
- Tez No: 190976
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dış ticaret kavramı bir ülkenin diğer ülkeler ile yaptığı mal ve hizmethareketlerinin bütünü olarak kabul edilmektedir. Ülkeler sağlam bir ekonomik yapıiçin ticaret yapmak zorundadır. Uluslararası ticaretin yaygınlaşması sonucu dünyaticaret hacmi her geçen gün hızlı bir şekilde artmaktadır.Döviz kurları ile enflasyon oranları ve faiz oranlarının dış ticaret üzerindekietkisinin incelenmesi için 1985-2005 dönem verileri kullanılmış ve Eviewsprogramında ekonometrik analizler yapılmıştır. Veriler yıllık olarak alınmıştır.Çalışmanın iki temel bulgusu vardır. Bunlardan birincisi dış ticaret ile faizoranları, enflasyon oranı ve reel efektif döviz kurları arasında eş-bütünleşmenin varolması nedeniyle uzun dönemli bir ilişki söz konusudur. İkincisi ise, Grangernedensellik testi uygulanarak kısa dönemde bu etkileşimin yönü belirlenmiştir.Çalışmada elde edilen her iki sonuç göstermektedir ki; ilgili dönem serileriuzun dönemde ilişkili ve aralarında bir nedensellik vardır. Böylece, kullanılan veriseti kısıdı altında, Türkiye Ekonomisi için, nedenselliğin yönünün bağımsızdeğişkenlerden dış ticarete doğru olduğu görülmektedir.Anahtar kelimeler : Dış ticaret, Faiz oranı, Enflasyon oranı, Döviz kurları,Nedensellik
Özet (Çeviri)
Foreign trade encompasses one country?s trade in goods and services withother countries. For a country to have a sound economical structure it must deal intrade. The expansion of international trade has resulted in a world-sized commercewhich is enlarging daily.Exchange rates with inflation and interest rates effects on foreign trade for theperiod of 1985-2005 were examined. The Eviews program?s econometric analysiswas used. Datum was taken by year.Study results were achieved. The prime finding is that foreign trade isaffected by interest rates, inflation rates and `real? exchange rates for both short andlong term. The secondary finding was determined for short-term effects by usingGranger causation testing.The findings reflect two conclusions; the long-term conclusion and the short-term causation conclusion. In this way, within the constraints of the predetermineddatum, foreign trade is clearly appropriate for the Turkish economy, even withindependent causation factors.Keywords : foreign trade, interest rate, inflation rate, exchange rates, causation