İlköğretim sosyal bilgiler dersi öğretim programının yapılandırmacı yaklaşım bağlamında değerlendirilmesi (Eskişehir İli)
To Analyze the social studies education program of the view of constructivist approach
- Tez No: 190986
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
iiÖZETİLKÖĞRETİM SOSYAL BİLGİLER DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMININYAPILANDIRMACI YAKLAŞIM BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİEKİNCİ, ArzuYüksek Lisans, 2007Sınıf ÖğretmenliğiDanışman: Doç. Dr. M. Bahaddin ACATBu çalışmanın amacı, İlköğretim Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programınıöğretmen görüşlerine göre değerlendirmek ve bu programın yapılandırmacıyaklaşıma uygunluğunu incelemektir.Bu çalışmanın verileri 2005-2006 öğretim yılında Eskişehir il merkezi, ilçeve köylerindeki 123 devlet okulunda görev yapmakta olan ve 4.-5. sınıfları okutan295 sınıf öğretmeninden toplanmıştır. Verileri değerlendirmek için t testi ve varyansanalizinden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenler 2004 Sosyal Bilgiler DersiÖğretim Programının ?kazanımlar? ve ?içerik? boyutunu olumlu bulmuşlar; özellikleiçerikteki ezbere dayalı konuların kaldırılmasını programın olumlu yönü olarakbelirtmişlerdir. Ancak yapılandırmacı yaklaşımda öğrencilerin neyi ne zamanöğreneceklerine kendilerinin karar vermeleri gerekirken süreci öğretmenlerinyönettikleri sonucuna ulaşılmış bazı etkinliklerin öğrencilere hitap etmediğisonucuna varılmıştır. Ölçme ve değerlendirmede yapılandırmacı yaklaşımınöngördüğü üzere süreç değerlendirmesi yoluna gidildiği gözlenirken, özelliklePDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comformların çokluğundan ve zaman yetersizliğinden kaynaklanan sorunların yaşandığıda elde edilen bulgular arasındadır. Ayrıca yapılandırmacı yaklaşım temel alınarakhazırlanmış olan programın bu anlayışa göre uygulanabilmesi için gerekli olan araçgereçlerin yetersiz ve sınıfların kalabalık oluşu, programın öğrenme öğretmesürecinde karşılaşılan en büyük problemlerinden olup, yine programın birleştirilmişsınıfları dikkate almamış olması programın eksik yönü olarak tespit edilmiştir.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTO ANALYZE THE SOCIAL STUDIES EDUCATION PROGRAM OF THEVIEW OF CONSTRUCTIVIST APPROACHEKİNCİ, ArzuMaster Thesis; 2007Elemantary EducationAdvisor : M. Bahaddin ACAT, Associate ProfessorThe aim of this search is to analyze the education program of the socialstudies lesson in the primary schools according to the teachers? opinions and is tosearch the convenience of the program to the constructivist approach.This study?s datas collected from the 295 4th and 5th class teachers in 2005-2006 education season who works one of the 123 state school in the city center,towns and vilages of Eskişehir. Variance analysis and t test are used to evaluate thecollected datas.According to the result of this research, teachers look positively to the?achievements? and ?contents? view of the education program of the 2004 socialsciences lesson. Especially, they declare that it is very good to be removed thesubjects needs memorizing from the contents. But the result that teachers manage theprocess instead of the must in constructivist approach that student have to decide ontheir own what they will learn and when they will learn is reached. Also it isdetermined that some ?activities? does not speak to students. Despite the teachersPDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.commake the judgement of process as projected in the survey and judgement part of theconstructivist approach, it is an another findinds that there are some problems stemfrom the lots of forms and inadequacy of time. Despite of this program prepared bybased to the constructivist approach, the biggest problems faced in the process oflearning and teaching, are that there isn?t enough materials and that the classes aretoo crowded to apply the new program respecting to the constructivist approach.Also, this is defined as a missing part of the program that the new program doesn?tconsider the united classes.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com