Tedarik Zenciri yönetimi ve toplam kalite yönetimi ilişkisi
Supply chain management and total quality management contact
  1. Tez No: 190996
  2. Yazar: TELMAN AMIROV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETİşletmeler globalleşme ve kalite anlayışında gelişmeler sonucu sıkı bir rekabetortamına girmiştir. Bu rekabet ortamında işletmeler tek başlarına başarılıolamayacaklarını anlayarak tedarik zincirlerindeki işletmeleriyle işbirliğineyönelmiştir. Tedarik zinciri yönetimi önem kazanmıştır. Böylece işletmeler gereksizgördükleri süreçleri de devrederek ana konularında uzmanlaşma fırsatı yakalamıştır.Artık sadece kendi kuruluşunun değil, tüm tedarik zincirinin performansı önemkazanmıştır. Burada kalite ve boyutlarına göre değerlendirme yapılmaktadır.Kalite ile ilgili gelişmeler tedarik zinciri yönetiminin ortaya çıkmasına temeloluşturmuştur. Kalitenin tüm tedarik zincirinde sağlanması gereğini anlayanişletmeler, tedarikçilerle uzun süreli ve güvene dayalı işbirlikleri yapmaktadır. Buişbirlikleri sonucunda işletmeler, maliyetleri düşürmeyi ve kaliteyi artırmayıbaşarabilmektedir. Kalite kavramını tam olarak kavrayamamış geleneksel işletmeler,birçok konudaki bilgileri tedarikçileriyle paylaşmamaktadır. Bundan dolayı buişletmelerin tedarikçileri, tasarım ve üretim süreçleri ile ilgili sınırlı bilgiye sahiptir.Süreçlerle ilgili tam bilgiye sahip olamadıklarından, iyileştirme çalışmalarında aktifbir şekilde rol alamamaktadırlar.Araştırma Ankara GIMAT' da (Gıda Toptancılar Sitesi) yapılmıştır. Araştırmaburadaki gıda sektörünü kapsamaktadır. Yapılan anketle araştırma kapsamındakikalite güvence belgesi olan ve olmayan işletmeler arasında çevreye duyarlılıkaçısından önemli fark bulunmamıştır. Buna karşın, tedarikçi seçiminde ve kaliteninartırılmasında bu iki grubun önceliklerinin farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca iki gruparasında tedarikçileriyle bilgi paylaşımı, işbirliği ve kalite faaliyetleri kapsamı farklıbulunmuştur.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.softwarelabs.com
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAs a result of improvement in quality concept and globalization, enterpriseshave entered to the competition atmosphere. By realizing that they shouldn?t besuccessful alone in this competition atmosphere they have oriented to cooperationwith enterprises being existed in their supply chain. Supply chain management hasbecome important. In this way, also by alienating redundant processes they haveobtained specialization opportunity in main subjects. Now, not only its ownenterprise but whole supply chain performance has become important. Here theevolution has been realized according to quality dimensions.Basic principles for appearance of supply chain management have been formedby improvements related to quality. Enterprises, being realized that requirement ofproviding quality in all of the supply chain; are performing long term and confidenceoriented cooperation with suppliers. As a result of this cooperation, enterprisesshould achieve to reduce cost and to increase quality. Conventional enterprises whichare not conceiving quality concept completely, don?t share their information inseveral subjects. Hereby suppliers of such enterprises have restricted informationrelated to design and production processes. So such suppliers have not completelyinformation related to processes, they should not take a part in improvement actions.The research has been conducted in GIMAT (food wholesale trade site),Ankara. The scope of research herein includes food sector situated there. As a resultof conducted survey, in the point of environmental sensitivity; there has not beendiscovered difference between enterprises which have quality assurance certificationand enterprises which haven?t quality assurance certification in the scope of research.In spite of this, there have been observed that priorities of these two groups in subjectof supplier selection and quality improvement are different. Furthermore, there hasbeen discovered that; cooperation, sharing information with their suppliers andquality action scope between these groups are different.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.softwarelabs.com