İstanbul bölgesindeki halı sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde satınalma yönetimine ilişkin uygulamaların araştırması
Research of purchasing management activities in the companies within the carpet sector in the İstanbul region
- Tez No: 97342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYON ANADİLİM DALI İSTANBUL BÖLGESİ'NDEKİ HALI SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN İŞLETMELERDE SATINALMA YÖNETİMİNE İLİŞKİN UYGULAMALARIN ARAŞTIRILMASI TEZ ÖZETİ Bu araştırmada tedarik fonksiyonu teorik olarak ele alınmış ve fonksiyonun geçmişten günümüze kadar gelişmesi incelenmiştir. İstanbul Bölgesi'ndeki halı sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde de tedarik faaliyetlerinde gelinen nokta ortaya konmuştur. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ilk olarak konunun geçmişi incelenmiştir. Tedarik işlevinin ne anlama geldiği, tarihi gelişimi üzerinde durulmuş ve günü-müzde tedarik fonksiyonunun geldiği nokta olan entegre tedarik zinciri yönetimi incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde araştırma amacı, sınırları, yararları, yargılanması açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde yöntem ortaya konmuştur. Araştırma problemi tanımlanarak konuyla ilgili ön çalışmaya yer verilmiştir. Satınalmanın örgüt içindeki yeri ve önemi ile diğer fonksiyonlarla olan ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca toplam kalite yönetimi açısından bu fonksiyon irdelenmiştir. Bunlara ek olarak satınalma süreci ana başlıklar halinde açıklanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde İstanbul Bölgesi' nde halı sektöründe faaliyet gösteren işletmelere uygulanan ankete ilişkin verilerin analizi ve sonuçların değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde araştırma sonuçları ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda bu işletmelerde satınalma fonksiyonunun klasik yönetim anlayışının paralelinde yaşatıldığı görülmektedir. Satınalma fonksiyonu örgüt içinde gerçek yerini alamamıştır. Kısaca organizasyon, yetki ve sorumluluk konuları henüz çözümlenme aşamasındadır. Satınalma süreçlerine bakıldığında ise bu süreçlerin adımlarına uyulduğu görülmektedir. Bu işletmelerde toplam kalite yönetimi uygulamaları da pek fazla yoktur. Kısaca sözkonusu işletmelerde tedarik işlevi, sadece satınalma faaliyetlerinden oluşmaktadır. Entegre tedarik zinciri uygulamalarında görülen planlama, satınalma, stok kontrol, depolama ve sevkiyat basamakları yoktur. Tezi Hazırlayan : Ayşe AYBATLI Tez Danışmanı : Doç. Dr. Mustafa KOKSAL Tez Kabul Tarihi : 02.03.2000- 2000/03 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Ali AKDEMİR Yrd. Doç. Dr. Yıldız GÜZEY
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ VE ORGANİZASYON ANABİLİM DALI İSTANBUL BÖLGESİ'NDEKİ HALI SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN İŞLETMELERDE SATINALMA YÖNETİMİNE İLİŞKİN UYGULAMALARIN ARAŞTIRILMASI The Summary of the Study In this survey, it was theoretically studied that the meaning of this procurement function in business as well as history of this function. It showed the level of this function to be,- that companies in the“Carpet Sector”- within the Istanbul region. The survey consists of four parts. The introduction examines firstly; history of this subject, then what's the procurement function's- history at the end is called“Integrated Supply Chain Management”. In addition, this section refers to survey's aims, boundaries and benefits. The second part examines the methods of survey. This section includes a definition of the research and preliminary study of this subject. The role of the purchasing function in business organizations, is the relationship with other departments associated with these companies. Otherwise, this part examines refers to the role of purchasing within the ISO 9000 series of quality standarts. In addition, this part examines operating procedures in purchasing. The third part examines the analyses of data and the evaluation of the results reference; - the questionaire; that is done on companies within the carpet sector in the Istanbul region. The fourth part of this survey;-the following results are found; In these company's procurement function's level, is still a classical management purchasing function;-which doesn't have a main role in business organizations. They are still studying about organizational charts/ authority and responsibility. They're adopted purchasing operating procedures. There aren't many quality standarts such as the model“ISO 9000 series”in force. Finally in this section; companies procurement function, focuses only on the buying activities. There are no planning, purchasing and inventory management, storage/ warehousing and transport, which is refered in the literature as“integrated supply chain management”. Tezi Hazırlayan : Ayşe AYBATLI Tez Danışmanı : Doç. Dr. Mustafa KOKSAL Tez Kabul Tarihi : 02.03.2000- 2000/03 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Ali AKDEMİR Yrd. Doç. Dr. Yddız GÜZEY 111