Meclis-i Mebusan Zabıt Ceridelerine göre Balkanlar 1911-1913
- Tez No: 191000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Coğrafi konum itibariyle stratejik bir öneme sahip olan Balkanlar, pekçok milletin hâkimiyet kurmak istediği bir alan olmuştur.Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'a yerleşmesinin ardından bölgedehuzurlu ortam oluşmuştur. Ayrı ayrı halkları, dinleri koruyucu geniş kadrosuiçinde toplayan Osmanlı rejimi, bölgede adaleti sağlamıştır.Fransız İhtilali'nin etkisi ve emperyalist güçlerin kışkırtmaları sonucubaşlayan, kilise mücadeleleri, çete ve isyan faaliyetleri Balkanlar'daki huzurluortamı bozmuştur.Balkanlar'da meydana gelen karışıklıklar Batılı Devletler ve Rusya'nınmüdahale etmesi sonucu, uluslararası bir boyuta taşınmış ve OsmanlıDevleti'ni bir çıkmaza sürüklemiştir.Osmanlı Devleti'ndeki siyasi çekişmelerin, orduya kadar, her alanasorunları çözümsüz bırakmış, hatalı politikaların hayatasıçramasıgeçirilmesiyle Balkan ittifakına ortam hazırlamıştır.Balkan Savaşları sırasında bölge halkı büyük acılar çekmiş ve savaşsonunda Osmanlı Devleti Balkanlar'ı kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Balkans, which is strategically important in terms of geographicallocation, has always been an area where many nations wanted to dominate.After the Otoman Empire conquered the Balkans, a peaceful situationtook place in the region. The Otoman regime which collected every peopleand region in a protective and vast staff, provided the region with justice.Church struggles, gang and rebel activities which broke out as a resultof French Revolution and provocations by colonialist powers corrupted thepeaceful atmosphere in the Balkans.The problems in the Balkans were discussed internationally as a resultof the interventions of Western countries and Russia and put the OtomanEmpire into trouble.The political struggles in the Otoman Empire, which spreaded everyfield including the Army, left the problems without solution and the realizationof wrong policies led to the Balkan alliance.During the Balkan War, the peoples residing in the region sufferedmuch and at the end of the war the Otoman State lost the Balkans.