Medyanın kamuoyu oluşturma stratejileri: Türk Ceza Kanunu değişikliği örneği
Media's strategies for creating public opinion: Sample of Turkish Criminal Code's changing
  1. Tez No: 191001
  2. Yazar: ÖMER KAYAALTI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
?Medyanın Kamuoyu Oluşturma Stratejileri: Türk Ceza KanunuDeğişikliği Örneği? isimli bu tez, Türk Ceza Kanunu Değişikliği sürecinde,gazete içeriklerinin ölçülerek medyanın kamuoyu oluşturma stratejileriniortaya koymayı amaçlamaktadır.Tez kapsamında ilk olarak iletişim, kitle iletişimi, kitle iletişimaraçlarının etkileri anlatılmıştır. İkinci bölümde kamuoyu kavramı ve kamuoyuoluşumunda etkili faktörler ile kitle iletişim araçlarının kamuoyu oluşumundakietkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, kitle iletişim araçlarının kamuoyuoluşturmak amacıyla izledikleri stratejileri belirleyebilmek için örneklemgazeteler içerik çözümlemesine tabi tutulmuştur.Medya içeriğini ölçmek amacıyla oluşturulan içerik çözümlemesi formuTCK değişiklik tasarısı ve zina maddesinin örneklem gazetelerin gündeminegirdikleri ilk hafta ile konunun en yoğun olarak gündemlerinde yer bulduğu birhaftalık sürede her haber için ayrı ayrı doldurulmuştur. Çalışmanın analizi içinSPSS programı kullanılmıştır.Elde edilen verilere göre ideolojik duruşu ne olursa olsun TCKdeğişiklik tasarısının medyada önemli bir yer bulduğu, ancak zina maddesinindeğerlendirilişinde medyanın ideolojik duruşlarına göre konuya yaklaştığı vekamuoyu oluşturmaya çalıştığı ortaya konulmuştur. Zaman gazetesi zinamaddesi ile ilgili destekleyici haberlere yer verirken, Hürriyet ve Cumhuriyetgazeteleri ?karşı çıkma? tutumuna sahip haberlere yer vermektedirler. Zamangazetesi zina maddesini halkın isteklerine cevap verme olarak değerlendiripçerçevelerken, Hürriyet ve Cumhuriyet gazeteleri Türkiye-AB ilişkilerini zorasokan bir konu olarak ve çağdışılık olarak değerlendirmekte veçerçevelemektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis named ?Media?s Strategies for Creating Public Opinion:Sample of Turkish Criminal Code?s Changing?, during Turkish CriminalCode?s Changing, aims at pointing out Media?s Strategies for Creating PublicOpinion evaluating the newspaper contents.In the scope of the thesis, first of all communication, masscommunication, activities for means of mass communication have beenmentioned. In the second part, public opinion concept and the effectivefactors on creating public opinion, and the effect of means of masscommunication on creating public opinion have been told. In the third part, inorder to be able to determine the strategies for means of masscommunication to create public opinion, the sampled newspapers have beenundergone content analysis.In order to measure the contents of media, the constituted the form ofcontent analysis has been filled in one by one within the first week in whichthe of TCK changing proposal and fornication article went in to the agenda ofthe sampled newspapers and in the period of one week when the topic tookplace in their agendas intensely. For the analysis of the study, SPSSprogram has been applied.According to the data obtained, whatever the ideological appearanceis, it has been revealed that TCK changing proposal has occupied animportant place through the media, but while evaluating the article offornication media has approached the subject according to the ideologicalattitudes and tried to create public opinion. The newspaper Zaman hasmentioned about the supporting news concerning the fornication article, thenewspapers Hürriyet and Cumhuriyet have written the opposing news.Zaman newspaper has evaluated and summarised the fornication article asresponding to the requirements of people, Hürriyet and Cumhuriyetnewspapers have evaluated and summarized this subject as the one thatcreates trouble for Turkey-EU relations, as contemporariness.