Meclis-i Mebusan zabıt ceridelerine göre Saruhan mebuslarının meclisteki faaliyetleri (1908-1920)
Activities of saruhan deputies in assembly of Ottoman according to parliamentary minutes (1908-1920)
  1. Tez No: 680175
  2. Yazar: GÜLÇİN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
20. yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti'nde meydana gelen en önemli olay, İttihat ve Terakki Cemiyetinin çabaları sonucunda II. Meşrutiyet'in ilan edilmesi olmuştur. Bu durum parlamenter hayatın yeniden doğuşuna zemin hazırlamıştır. Bu çalışmada 1908-1920 yılları arasında Saruhan/Manisa'da gerçekleştirilen genel seçimlere ve sonuçlarına değinilmiştir. Çalışmada seçimlerin nasıl gerçekleştiği, seçilen mebusların meclisteki faaliyetlerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. 1908, 1912, 1914 ve 1919 yıllarında gerçekleştirilen seçimler sonucunda Meclis-i Mebusan'da Haydar, İlhami, Mansurizade Sait, Tokadizade Şekip, Mehmet Sabri (Toprak), Mustafa Fevzi (Sarhan), Tireli Mustafa, İbrahim Süreyya (Yiğit), Muvaffak (Menemencioğlu), Celal (Bayar) ve Reşit (Pshisov) Beylerin Saruhan mebusu olarak yer aldıkları tespit edilmiştir. İkinci Meşrutiyet dönemi Saruhan mebusları 1908-1919 Meclis-i Mebusanının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü devrelerinde çalışmalarda bulunmuşlar. Çoğu İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi olan Saruhan mebusları mecliste ağırlıklı olarak siyasi, hukuki ve mali konular üzerinde görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The most important event that took place in the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century, the efforts of the Committee of Union and Progress, the second Constitutional Monarchy was declared. This situation paved the way for the birth of parliamentary life. This study focus on the general elections held in Saruhan/Manisa between 1908-1920. In this study, it is aimed to reveal how the elections took place and the activities of the deputies in the parliament. As a result of the Ottoman Parliament elections held in 1908, 1912, 1914 and 1919, Haydar, İlhami, Mansurizade Sait, Tokadizade Şekip, Mehmet Sabri (Toprak), Mustafa Fevzi (Sarhan), Tireli Mustafa, İbrahim Süreyya (Yiğit), Muvaffak (Menemencioğlu), Celal (Bayar) and Reşit (Pshisov) elected as Saruhan deputies. Saruhan deputies of the Second Constitutional Era worked in the first, second, third and fourth periods of the 1908-1919 Parliament. Saruhan deputies, most of whom are members of the Committee of Union and Progress, mostly focused on political, legal and financial issues in the parliament.