Türk bankacılık sektöründe krizleri belirleyen faktörler
The The factors that determine crises in Turkish banking sector
  1. Tez No: 191006
  2. Yazar: NAZLI GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sektöründe 1992:1-2005:2döneminde krizleri belirleyen başlıca faktörleri tespit etmektir. Bununla birliktebelirlenen faktörlerin krize yol açma ihtimalini, logit modeller kurarak ortayaçıkarmak amaçlanmıştır.Bu amaca yönelik olarak DK (Merkez Bankasınca Hesaplanan TÜFEBazlı Reel Efektif Döviz Kuru Değişmeleri), E (D E Tüketici FiyatEndeksinden Oluşan Enflasyon Oranı), BF (Devlet ç Borçlanma halesi FaizOranı), CR (Cari Açık/GSMH), KD (Kredilerdeki Değişme) ve MD(Mevduattaki Değişme) açıklayıcı değişken olarak seçilmiştir. Bağımlıdeğişken olan kriz için kukla değişken (L) kullanılmıştır.Ekonometrik çalışmanın sonuçları, iktisadi beklentilere uygundur. Eldeedilen sonuçlara göre sözkonusu dönemde, kriz olasılığının arttıran enanlamlı faktörler döviz kuru, faiz oranı, kredi miktarı ve cari açık/GSMH oranıolmuştur. Bununla birlikte bu faktörlerden sırasıyla kredilerdeki değişme vecari açık/GSMH oranının belirlenen diğer faktörlere göre daha fazla etkiyesahip oldukları söylenebilir. Uygulanan model yardımıyla geçmiş krizler doğrubir şekilde tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the principal factors that causedthe crisis of the Turkish banking sector between 1992:1-2005:2. The studyaims to analyze the these factors? potential to cause crisis by performing thelogit models.In order to complete this analysis, DK (Exchanges of TÜFE BasedReal Cash Foreign Money Rate Calculated By Central Bank), E (TURKSTATRatio Of Inflation Consisting Of Consumer Price Index), BF (Interest Ratio OfGovernment Internal Getting In To Debt Auctioning), CR (Current AccountDeficit/GNP), KD (Changing In Credits), and MD (Changing At Bank Deposit)are chosen as the explaining variables. For the dependant variable, thecrisis, the dummy variable (L) has been used.The results of this econometric study is consistent with the economicexpectations. Based on the results obtained, the most meaningful factors thatincrease the possibility of crisis are identified as the foreign money rate, ratioof interest, amount of credit and the current account deficit/GNP ratio. Morespecifically, the changing at the credits and the current account deficit/GNPratio have more effect than the other explanatory variables. Overall, theapplied model has accurately estimated the previous banking crises.