İbn Haldun'un tasavvufa ve felsefeye yönelttiği eleştiriler
Ibn Khaldun's critiques about mysticism and philosophy
- Tez No: 191011
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
49ÖZET`İbn Haldun'un Tasavvufa ve Felsefeye Yönelttiği Eleştiriler' isimlitezimiz, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında İbn Haldun'un hayatı ve eserleri, yetiştiği kültürel ortamele alınmıştır. Çünkü bir düşünürün hayatının ve yetiştiği ortamın, onun fikiryapısının oluşmasında katkısı olduğunu düşünüyoruz.Birinci bölüm, `İbn Haldun'un Düşünce Yapısı' ismini taşımaktadır. İbnHaldun'un düşünce yapısı çok geniştir. Çalışmamızda, O'nun düşünceyapısının hepsine yer vermek, araştırmamızın sınırlarını aşmak olurdu. Buyüzden bu bölümde İbn Haldun'un düşünce sistemi içinde konumuzla ilgiliolduğunu düşündüğümüz ilimleri sınıflandırmasına yer verdik. Ayrıca aynıbölümde felsefe ve tasavvufun bu sınıflandırmadaki konumlarına da dikkatçekmeye çalıştık.İkinci bölüm çalışmamızın ana konusuna ayrılmıştır. Burada İbnHaldun'un felsefe ve tasavvufa yaptığı eleştirileri ve tutarlılığını ele aldık. Bunoktada felsefeye yaptığı eleştirilerde, onu yok saymaya çalışmak değil de,kendi alanına çekmek olduğu sonucuna vardık. Tasavvufla ilgili ise onunfelsefeleşmesi sorununa karşı çıktığını gördük.Çalışmamız sonuç kısmıyla birlikte tamamlanmıştır. İbn Haldun'la ilgiliyapılan çalışmalara, okumalara bir yenisini eklemek kazancımız olacaktır.Konuyu ele alış tarzı, konuya yaklaşım biçimi ise çalışmamızın farklılığınıortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
50ABSTRACTThe thesis which is named ?Ibn Khaldun?s Critiques About Mysticismand Philosophy? is constituted introduction and other two parts.The introduction part includes Ibn Khaldun?s life, his works and hiscultural environment. Because, we supposed that one of the thinker?s life andcultural environment are effective to construct his opinion structure.The first part is named `Ibn Khaldun?s Opinion Structure.? He hasbroad views. If we try to present all of his opinion structure in this work, wewill be exceeded this work?s limit. On account of this, in this part we classifiedthe sciences which are related to Ibn Khaldun?s thought system. In addition,in the same part we try to stress on the philosophy and mysticism?s positionin this classification.The second part includes this work?s main subject. In this part, wemention about Ibn Khaldun?s criticism and coherence to philosophy andmysticism. In this point, we understand that while he was criticizing thephilosophy, he doesn?t try to annihilate it. He tries to grip it in his field. Apartthis, about mysticism, he opposed its being philosophic.This work is completed with conclusion part. To add one of a work toIbn Khaldun?s works and readings will be pride of us. The way of explainingits subject and its style of approach are indicated this work?s difference andoriginality.