Lise 2.sınıf öğrencilerinin dairesel hareket konusundaki kavram yanılgıları
Grade 10 students misconceptions about circular motion
  1. Tez No: 191079
  2. Yazar: HAKAN SABANCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması lise 2. sınıf öğrencilerinin fizik programında yer alan daireselhareket konusu ile ilgili kavram yanılgılarını saptamaktadır. Bu saptamayı yapmakiçin 9 soruluk üç aşamalı çoktan seçmeli bir test geliştirilmiştir. Testin ilk aşamasındakonuyla ilgili çoktan seçmeli bir soru sorulmuş, ikinci aşamasında birinci aşamadaverilen yanıtı seçme nedenini açıklamaları ve üçüncü aşamada ise bu yanıttan nekadar emin olduklarını işaretlemeleri istenmiştir. Uygulama Ankara'da seçilenAnadolu lisesi öğrencilerine uygulanmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde başarıyagöre güvenilirlik katsayısı 0.75, fakat kavram yanılgıları güvenilirlik katsayısı 0.53olarak hesaplanmıştır. Uygulamadan elde edilen verilerin analizi sonucunda,öğrencilerin tespit edilmeye çalışılan dairesel hareketle ilgili 3 kavram yanılgısınaönemli ölçüde düştükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to explore grade 10 students misconceptionsabout circular motion which is a subject included in secondary school physicscurriculum in Turkey. To do this the conceptual three tiers multiple choice test ofcircular motion was developed. The first tier of an item on the test presents anordinary multiple question, the second tier presents a set of reasons for responsegiven to the first tier and the third tier questions if examinees are confident for theirresponse to the first tiers. This conceptual test was given to 10?th graders in selectedanatolian high schools in the city of Ankara. Cronbach alpha reliability coefficient ofstudent scores was estimated as 0,75 but the reliability coefficent of studentmisconceptions scores was estimated as 0,53. The anaysis of data revealed that thestudents had conceptual difficulties about circular motion.