Siyasi açıdan I. ve II. Hasan Saka hükümetleri (1947-1949)
Hasan Saka goverments(1947-1949)from the political perspective
- Tez No: 191083
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
II. Dünya Savaşından sonra dünyaya hakim olan buhranlı yapıTürkiye'de Batı yanlısı siyaset izlemeyi zorunlu kılmıştır. Hasan SakaHükümetleri II. Dünya Savaş'ından sonra dünyaya hakim olan buhranlıyapıda demokratik hayata geçişin hassas bir dönemini oluşturmuştur.1947 Eylül'ünde iş başına gelen I. Hasan Saka Hükümeti bir yandankendisinden önceki Recep Peker Hükümeti döneminde alınan 7 Eylülkararları ile ilgili mali ve iktisadi tedbirlerin yeni şartlara göre ayarlanmasıyla,bir yandan partiler arası siyasi gerginliğin yarattığı gergin havanınyumuşatılmasına çalışılmıştır. Hasan Saka Hükümetleri dönemindedemokrasi alanında önemli gelişmeler gerçekleşmiş bu dönem bir nevi çokpartili hayatın provası olmuştur.Ancak Saka Hükümetleri ekonomideki kötü gidişatın durdurulmasısebebi ile zor günler geçirmiş, muhalefetin sert tepkisi karşısında kendisinisavunamamıştır. Bununla beraber parti içi muhalefetinde hedef tahtası halinegelmiş ve istifa etmek zorunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The crisis after the World War II forced Turkey to keep goodrelationship with Western countries. Hasan Saka Terms had crucial effects inTurkey?s democratical progression during this world crisis.In September 1947 his cabinet commenced and tried not only to adoptthe September 7 Economical and Administrative Precautions, taken by theformer government, to the new situation but also to calm down the tensionbetween the political parties.During Saka Terms there had been very important democraticalimprovements and this term is considered as a rehearsal for the move to theMulti-Party Politics period.However, the Saka Cabinet were severely criticized for failing ineconomics by the opposing political parties and by their own party membersand they had to resign.