Türkiye'deki KOBİ'lerin ihracat potansiyelleri
Export potentials of SMEs in Turkey
- Tez No: 191082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizdeki toplam işletmelerin %99,8'ini oluşturan KOBİ'ler, toplamistihdamımızın % 76,7'sini kapsamakta ve ülkemiz toplam ihracatının ise %10'unugerçekleştirmektedirler. Diğer ülkelerin toplam ihracatları içerisindeki KOBİ'lerinpaylarına bakıldığında, ABD'nin % 32, Almanya'nın % 31, Japonya'nın % 38,İngiltere'nin % 22, Fransa'nın % 26 olduğu görülmektedir. KOBİ'lerimizin toplamihracatımızdaki %10'luk paylarının gelişmiş ülkeler seviyelerine çıkarılmasının,üretimlerinin artması ve dolayısıyla ülkemizin en önemli sorunu olan işsizlikprobleminin azalması sonucunu doğuracağı düşünülmektedir.Bu çalışmanın amacı, ihracata dayalı kalkınma modelinin benimsendiği ülkemizde,KOBİ'lerin, ihracatımız içerisindeki öneminin ve neden ihracatımızda daha fazla paya sahipolamadıklarının altının çizilmesi, toplam ihracatımızdaki %10'luk paylarının arttırılması içinyapılması gerekenlerin belirlenmesi ve KOBİ'lerin ihracat potansiyellerinin ortayaçıkartılabilmesi için alınması gereken tedbirlerin gelişmiş ülkelerle karşılaştırmalı bir bakışaçısıyla ortaya konulmasıdır.Çalışmanın birinci bölümde, girişimci yetiştiren okullar olarak adlandırılanKOBİ'lerin doğmasındaki en önemli kavram olan girişimcilik olgusunun iktisatliteratüründe nasıl ele alındığı ve KOBİ'lerin uluslararası pazarlara açılmaları ile ilgiliçalışmalar değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, Dünya'da KOBİ'lere yönelik bakış açıları ve düzenlemeler elealınmıştır.Üçüncü bölümde ise ülkemizdeki KOBİ'lerin durumu, KOBİ tanımı ve AB KOBİpolitikasına uyum aşamaları karşılaştırmalı bakış açısı ile incelenmiştir.Dördüncü ve son bölümde ise, basit regresyon analizi ve faktör analiziyöntemleri kullanılarak, KOBİ'lerin doğrudan ihracatımız içerisindeki paylarınınarttırılması için gerekli unsurlar belirlenmeye ve KOBİ'lerin neden ihracatyapamadıkları ortaya konulmaya çalışılmış ve bulguların iki faktör etrafındayoğunlaştığı saptanmıştır. Bunlardan birincisi, KOBİ'lerin dış pazarları tanımaması,Dış pazara açılmada yardımcı olacak aracı işletme bulamaması ve yetersiz kaynakmaddelerinden oluşan `Dış Pazar Hakkında Bilgi Eksikliği ve Kaynak Yetersizliği',ikincisi ise, kaliteli, ucuz mal sunamama ve iç pazarda tatmin olma maddelerindenoluştuğu için, `Verimlilik, Rekabet Gücü eksikliği ve İç Pazarda Tatmin Olma' olarakadlandırılan faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
The SMEs constitutes 99.8% of all enterprises in Turkey, enclosing 76.7% ofemployment and they perform 10% of total export of the country. It can easily beassumed that this is a low rate. Looking at the share of total exportation of the SMEsin other countries, the SMEs in the U.S.A perform a share of 32%, in Germany theyhave a share of 31%, in Japan 38%, in England 22% and in France 26%. It isconsidered that raising the share of SMEs? in total exportation into the level ofdeveloped countries will give way to a decrease in unemployment rate in our country.The aim of this study, is to put forward the importance of SME?s in ourcountry?s exportation and to put forward the barriers in front of SME?s exportationdetermining the measurements to be taken in order to increase the share in totalexportation of the country which adopted the model of devolopment that based onexportation.In the first part, it is investigated that how is the notion of entrepreneurship,which has a crucial importance in the coming up of the SMEs, is discussed in theliterature of economy. The studies concerning the expansion of the SMEs into theinternational markets are also evaluated.In the second part, studies that evaluate the SMEs worldwide are discussed.The third part analyses the situation of the SME?s in Turkey, the SMEdefinition and EU cohesion studies for SMEs.The fourth and the last section, using the simple regression analyse and factoranalyse methods, it is attempted to determine the necessary elements to increasethe share of SMEs in direct exportation and why the SMEs can not have bigger sharein exportation. The findings major around these two factor. The first one is`insufficient knowledge about foreign markets and deficiency of resources?, the otherone is productivity, insufficiency of competition ability and satisfaction in domesticmarkets.