Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde polisin zor kullanma yetkisi ve Türkiye uygulamaları
Police use of force in the frame of the verdicts of European Court of Human Rights and use of force applications in Turkey
- Tez No: 191093
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETnsan hakları, uluslar arası toplumun ortak ilgi alanını oluşturmaktadır. Bu ilgi,insan haklarının tanınması ve güvence altına alınmasında ulusal ve uluslararasıboyutta olmak üzere ikili bir koruma mekanizması getirmiştir. Bu anlamda insanhakları, hem çok taraflı anlaşmalara hem de Anayasalara konu olmuştur.nsan haklarının korunmasına ilişkin uluslar arası nitelikte birçok sözleşmeolmasına rağmen, getirdiği koruma mekanizmasıyla içlerinde en etkin olanı Ülkemizinde taraf olduğu Avrupa nsan Hakları Sözleşmesidir.Sözleşme yargısal denetime yer vermiş, insan hakları ihlalleri nedeniylebireylere şikayet veya başvuru hakkı tanıyarak, bireyi uluslararası hukukunöznelerinden biri haline getirmiştir.Sözleşmenin 2. maddesinde yer alan ?Yaşam Hakkı? ve 3. maddesinde yeralan `Kötü muamele görmeme hakkı? demokratik toplumların en temeldeğerlerindendir.Söz konusu haklar Anayasamızın 17. maddesiyle de iç hukukumuz açısındangüvence altına alınmıştır.Polisin kuvvet kullanması, yukarıdaki haklarla doğrudan bağlantılıdır. Bukapsamda, vatandaşın gereğinden fazla kuvvete maruz kalmaması gerekmektedir.Bu anlayıştan hareketle konu, A HS ve iç hukukumuz açısından iki bölümaltında incelenmiştir.Birinci bölümde konu iç hukukumuz açısından ele alınmıştır. Bu kapsamda, içhukukumuzda konuyu düzenleyen mevzuat hükümlerine, yargı karalarına ve bilimselgörüşlere yer verilmiştir.kinci bölümde, konu A HS açısından incelenmiştir. Bu kapsamdaSözleşmenin 2. ve 3. maddesine, bilimsel görüşlere ve Avrupa nsan HaklarıMahkemesi kararlarına yer verilmiştir.Sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapılarak önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHuman rights have become one of the main and shared concerns ofinternational community. This concern developed two protection methods atboth national and international levels in order to recognize and secure humanrights. Hence, human rights had been the core part of both internationaltreaties and constitutions.There are many international agreements to preserve human rights,but the most effective one is ? The European Convention on Human Rights?,which was signed by our country as well.The Convention included judicial audit, and turned the individual intoone of the respectful subjects of international law by allowing him to complainand apply in any case of human rights violation.?The right to life? of the article 2 and ?the right not to be subjected totorture or to inhuman treatment or to punishment? of the article 3 are thefundamental values of democratic societies.The mentioned rights were secured by the article 17 of the TurkishConstitution.The use of force by police is directly related with the rights mentionedabove. In other words, a citizen should not be subjected to excessive force.From this perspective, the issue was analyzed within two sections,The European Convention on Human Rights and the domestic law.At the first section the issue was dealt with our domestic law. In thissense, the section included internal rules regulating the issue, judicialdecisions and academic comments.At the second section the issue was analyzed through the aspect ofThe European Convention on Human Rights. This section contained thearticle 2 and the article 3 of The European Convention on Human Rights,academic comments and the decisions of European Court of Human Rights.At the conclusion part, the proposals were made by assessing theissue.