Dünden bugüne Panislavizm
From past to today Panslavism
- Tez No: 191094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ENDER GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Slovak yazar Herkel'in 1826 yılında Panislavizm tabirini ortayaatmasından günümüze kadar bu fikir çeşitli şekillere bürünerek Rus dışpolitikasına yön vermiştir.Rus milli bilincinin ve milliyetçiliğinin oluşmasında Panislavizm fikrininetkisi büyük olmuştur. Rus Devleti'nin kurulması ve büyük bir devlet halinedönüşmesinden sonra dil ve kültür alanında birleşme hareketi olan Slav birliğidaha sonra Rus emperyalizmine hizmet eden bir fikir haline dönüşmüştür.Bu dönemde Panislavizm'in uygulayıcılığını üstlenen Çarlık Rusyaaşırı bir Türk düşmanlığı edinerek Osmanlı Devleti sınırları içerisindeyaşayan Slavları kışkırtmış ve Osmanlı Devleti ile savaşmıştır.Slavları kurtarıcı rolü üstlenen Çarlık Rusya Panislavizmi Rusemperyalizminin maşası haline dönüştürmüştür. Yayılmacı politika ileTürkistan hanlıklarına son vermiş ve bundan sonra burada Ruslaştırmapolitikası uygulamaya koymuştur.1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, 1912 Balkan savaşı ve I. DünyaSavaşının çıkmasında Panislavizm'in büyük etkisi olmuştur.Bu savaş sonucunda milyonlarca Türk Rus emperyalizminin kurbanıolarak ya öldürülmüş ya da yurtlarını terk ederek göçe zorlanmıştır. 1917Bolşevik ihtilâlinden sonra başa geçen Lenin döneminde Panislavizmönemini yitirmiş ancak Hitler'in doğu Avrupa ülkelerini işgaliyle, Stalindöneminde Rus milliyetçiliği ile birlikte yeniden canlanmıştır.Tarih, tekerrür ederek Panislavizm yine Rus emperyalizmine hizmetetmiş ve Sovyet Rusya doğu Avrupa ülkelerini kurtarmak bahanesiyle buülkeleri işgal etmiş ve yıllarca sömürmüştür. Bunun üzerine Panislavizm güçkaybederek yeniden önemini yitirmiştir. Ancak Rus milliyetçiliği veemperyalizmi artarak devam etmiştir.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasıylaRusya yeni birlik arayışlarına girmiş ve Beyaz Rusya, Ukrayna ile birlikteBağımsız Devletler Topluluğu (BDT)'yi kurmuştur. Daha sonra BDT'ye OrtaAsya Türk Cumhuriyetleri katılmıştır. Rusya günümüzde yeni bir birlik kurmamücadelesi vermektedir. Bu birlik ise Batı ittifakına (NATO) karşı kurulmakistenen ?Avrasya Birliği? dir.
Özet (Çeviri)
From When Herkel, Slovakien writer, put Panislanism term forward topresent in 1826, this idea, has oriented to Russian Foreign Politics withvarieties of forms.Effect of Panislanism idea is being important to be formed of RussianNationalism and National Conscious. After Russian State established andtransformed poverful state Slavian United which is the integration movementin field of language and culture, finally turned into an idea served RussianImperialism.In this term czardom Russia, undertaken the application ofPanislanism, obtaining an extraordinary hostality of Turks by provokingSlavians in which lived in border of Otoman State and fought against to theotoman State.Czardom Russia, undertaken the saviour role for Slavians,transformed the Panislanism into the tongs of the Russian Imperialism.Czardom Russia, occupationed the Turkistan Geography by colonialistpolitics, terminated the Turkistan Khanates in Turkistan Geography after thatput into practise The Panislanism Politicis in this geography.Panislanism had a huge imyact for emerging the 1877-1878 Ottoman-Russia War, 1912 Balkanian War and the I. World War.Fort he reason of the war Millions of Turkish people whelther deadbeing victom of the Russian Imperialism or forced to migrate by leavingnative country.After 1917 Bolşevik Revolution In Period of Lenin, came into power,Panislanism lost it?s importance but with invasion of the Hitler to the EasternEurope Countries, In Stalin Period It revived again whith RussianNationalism.Recurrencing the history, Panislanism again served to RussianImperialism and Soviet Russia occupied to Eastern European Countriesunder the guise of redeeming and colonized during years. After this situationPanislanism again lost it?s importance. Russian Nationalism and Imperialismlasted by increasing.With disintegrating the URSS in 1991, Russia started to seek a newunion and White Russia established the Independent States Community withUkraine. Later, Middle East Turkish Republics integrated to. Today Russiatries to establish a new union and the union mentioned is Eurasia Unionwanted to form against West Alliance.