Devlet radyosundan özel radyolara geçiş süreci ve yayıncılıkta yaşanan değişimler
The transition period from state radio to private radios and changes in radio broadcasting
- Tez No: 191095
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETMatbaanın bulunmasını takiben 17.yy'da modern anlamda Hollanda'da basılangazetelerden sonra en önemli iletişim aracı, 1895 yılında talyan Marconi tarafındantemelleri atılan radyodur. Dünya'da 1921 yılında başlayan radyo yayınları,gecikmeden ülkemize de gelmiş, Türkiye 1923 yılında yayın deneyleri ve 1927 yılındabaşlayan radyo yayınları ile bir anlamda radyo yayıncılığının ilk ülkelerindenolmuştur.Daha sonraki yıllarda dünyada değişen dengeler, radyonun kitleler üzerindekibüyük etkisinin keşfedilmesi ile birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de radyoyayıncılığı devlet kontrolüne geçmiştir.Devlet Radyosu kamuoyunun değişen beklenti ve ihtiyaçlarını yeterincekarşılayamıyordu. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra bu durum da özel radyolarınkurulmasına neden olmuştur.Özel radyoların yayına başlamasından bugüne kadar geçen sürede, genellikleamatör amaçlarla ve hatta bazen merak ve hobi amaçlı kurulan bu radyolar bugüngelişmişler, programcılık anlayışı, teknik altyapı ve yayıncılık olarak farklılaşmışlar vebirçoğu radyoculuğu dünya düzeyinde bir uğraş haline getirmişlerdir.Bu süre zarfında, radyo yayıncılığında yaşanan değişimleri ele alan çalışmalaryapılmamıştır. Mevcut çalışmalar geçiş sürecini genellikle kronolojik olarak elealmaktadırlar. Bu tez çalışmasının yaşanan değişimler inceleyerek, bu noktadakiboşluğu dolduracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFollowing the invention of printing press and after then newspapers printed inNetherland in 17th century, the most important communication media is radio basis ofwhich had been invented by Italian Marconi in 1895. The radio broadcasting whichstarted in 1921 in the world, shortly after comes to Turkey. Following thebroadcasting tests starting in 1923, radio broadcasting started in 1927 in Turkey sobecoming one of the pioneer countries of radio broadcasting in the world.Afterwards, varying balances in the world, the discovery of great effects of radioon the masses, the control of radio broadcasting was taken by Turkish Governmentas many countries in the world.Public Radio could not satisfy sufficiently the changing needs of the publicaudience. Besides technological improvement, this situation also caused theestablishment of private radios. From the day that private radios started broadcastingtill today, those radios which established with amateur aims, even sometimes forhobby, developed and differantiated in broadcasting styles, program concepts and intechnical infrastructure. Many of those radios take broadcasting as struggle at worldlevel.However, there exist no recent studies about changes, developments anddifferantiation. Available studies are generally taking the transition period intoconsideration in chronological means. This study examining and studying thosechanges is supposed to fill this lack.