J.J. Rousseau felsefesinde insanın özgürlüğü problemi
Human's freedom problem in J.J. Rousseau philosophy.
  1. Tez No: 191113
  2. Yazar: VELİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETÖzgürlük, insanoğlunun tarihsel süreç içinde aradığı, savaştığı,öldüğü, öldürdüğü bir kavramdır. İnsan için hayati öneme sahip böyle birkonuda felsefenin kayıtsız kalması beklenemez. Nitekim düşünce tarihindefelsefenin önemli yönelimlerinden biri insanın özgürlüğü sorunu olmuştur.Özgürlük kavramıyla ilgili çok farklı görüş ve fikir ortaya atılmıştır.Görünüşe bakılırsa, özgürlüğü baskı altında tutan, sınırlandıran, köreltentoplumsal koşullar ve değer sistemleri var oldukça gelecektede varlığınıkoruyacak bir sorun olmaya devam edecektir.Düşüncelerini inceleyeceğimiz Rousseau özgürlüğü insanınvaroluşunun dayanağı olarak görür. ?Özgürlükten vazgeçmek insanolmaktan, insani haklardan vazgeçmektir? sözleri onun bu konuyu nedenliönemsediğini göstermektedir.Rousseau, özgürlüğü insanın her zaman ve her an yaşadığı birduygu biçimi olarak tasarlar. Bu tasarımda Yeniçağ yaşam ve düşünbiçiminin etkisi yadsınamaz. Yeniçağ özgürlüğü baskı altında tutangüçlerle, özgürlüğü yaşamak isteyen toplumsal güçlerin mücadelesininyoğun olduğu bir zaman dilimidir. Rousseau işte bu çağda, özgürlükİdealini metafizik ve dinsel öğelerden temizleyerek, yaşanır bir duyguyadönüştürme çabasındadır. Özgürlüğü doğal bir hak olarak görenRousseau, hiç bir şartla özgürlükten vazgeçmeyi kabul etmez ve özgürlükuğruna verilen mücadeleyi meşru ve doğal bir hak sayar. Onun içinözgürlük vazgeçilmez ve devredilmez bir haktır.Rousseau'nun insanı tam anlamıyla özgür olarak gördüğü dönem,insanın doğa yasalarıyla mutlak bir uyum içerisinde olduğu dönemdir.Mutluluğu doğayla uyumda arayan Rousseau, özel mülkiyetin gelişmesi veuygar toplumun giderek köleleşmesiyle doğa durumuna dönüşünolanaksızlığını görmektedir. Doğada kendi başına yaşayan, birey olmaktançıkıp toplumsal bir bütünün bileşenini oluşturan insan, uygar toplumunayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Dolayısıyla o, toplum içinde insanıözgür kılabilmenin yollarını aramıştır.Kişi hak ve özgürlüklerinin toplum sözleşmesiyle yasal birgüvenceye kavuşturulması ve yasallığın meşru temellere oturtulma istemve çabası toplumsal gerçekliğin kabul ve onayıdır. Artık sözkonusu olaninsanın doğasıyla bağdaşan ve onun doğa durumunda sahip olduğumutluluk ve özgürlük haline yakın meşru yasaların ve toplumsal düzeninkorunmasıdır.Rousseau'ya göre, özgürlük ideali, toplumsal koşullar ve değersistemlerinin baskısı altında tuttuğu doğal özgürlüğün, toplumsal düzlemdeyeniden biçimlendirilmesini içerir. Rousseau'ya, göre doğal insan, hemduyarlı, hem de özgür bir varlıktır. Gerek doğa durumunda insanı ele alıştarzı ve gerekse toplumsal bir varlık olarak bireye yaklaşımındaRousseau'nun kalkış noktası insanın özgürlüğüdür. O, insan özgürlüğünükısıtlayan ve kişiyi bağımlılaştıran her türlü müdahalenin karşısındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFreedom is a concept that mankind has searched, fought, died forand killed through out history. Philosophy can?t stay ignorant towards asubject that has been a matter of life and death for human kind. Likewisethe problem of mankind?s freedom has been a major topic among historyof thought. Many thoughts and ideas came out about freedom. It seems,freedom will be a problem in the future as long as it is oppressed, limitedand dulled.Rousseau, who we?re going to study, sees freedom as the mainpoint of human existence. His words, ?Renouncing freedom is giving upbeing a human and its rights.?, shows how important he considersfreedom.Rousseau claims freedom as a feeling that a person experiencesevery time and every moment. The New Age lifestyle and thinking can notbe denied in this aspect. New Age was a time where there was a densestruggle between the freedom seekers and the oppressers of freedom.Right in the middle of that period Rousseau tried to wipe the metaphysicaland religious elements out of the idea of freedom.Rousseau, who saw freedom as a birth right, in no conditionabandons freedom and accepts the struggle as legal and natural. For him,freedom is essential and indispensable.The period when Rousseau sees the man totally independent is theperiod when the man is in a complete harmony with the laws of the nature.Rousseau, who seeks the happiness in harmonious nature, is aware of theimprobability of returning back to the natural life with the development ofpersonal property and the slavery of the civilized society. Men now hasbecome an inseparable part of the civilised community by living on his ownin the natural habitat and by constituting and important part of thiscommunity rather than being a simple individual. Therefore, men soughtthe ways which enable men become free in that community.The legalization of human rights and justice on lawful bases is theacceptance and approval of the social reality. Hence, the important thing isthe preservation of social norms and laws which is compatible with thehuman nature, happiness and freedom they have.According to Rousseau, idea of freedom includes the reformation ofnatural freedom on social planes, which is being kept under the pressureof social conditions ant ethic systems. To Rousseau, natural man is bothsensitive and free creature. In Rousseau?s approach to human beings,both in natural conditions and as a social individual, the freedom of humanis the starting point of him. He is against all kinds of restrictions andsanctions which limit the freedom of people and the things that make themdependent.