Yatılı olan ve yatılı olmayan lise öğrencilerinin beslenme bilgisi ve durumunun değerlendirilmesi
Research for boarding and non-boarding high school students' nutrition conditions
  1. Tez No: 191135
  2. Yazar: ÖMER KARASU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETYATILI OLAN VE YATILI OLMAYAN L SEÖĞRENC LER N N BESLENME B LG S VE DURUMLARININDEĞERLEND LMESKarasu, ÖmerYüksek Lisans, Aile Ekonomisi ve Beslenme Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Dç. Dr. Yasemin ERSOYKasım- 2006Bu araştırma Bilecik ili sınırları içerisinde yer alan Refik Arslan ÖztürkFen Lisesi ve Ertuğrul Gazi Lisesi'nde okuyan yatılı ve yatılı olmayan liseöğrencilerinin beslenme bilgisi ve durumlarının değerlendirilmesi amacıylayürütülmüştür.Araştırma rast gele örnekleme yöntemi ile seçilen 78 kız ve 182 erkekolmak üzere toplan 260 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. 260 öğrencinin ise 182'siyurtta, 78'i ise ailesinin yanında kalmaktadır.Araştırma sonucunda;Lise öğrencilerinin % 80.8'i üç öğün, % 9.2'si iki öğün, % 10.0'u ise dörtöğün ya da daha fazla yemek yemektedir. Yatılı öğrencilerin içersinde üç öğünyemek yiyenlerin oranı % 86.6 iken, yatılı olmayan öğrenciler içersinde %66.7'dir.En çok atlanan öğün sabah kahvaltısı , öğün atlama nedeni ise canıistememe ve vakit bulamama gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.Okulda yatılı okuyan öğrencilerin beslenme bilgisi , yatılı olmayanöğrencilerden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTReseacrh For Boarding and Non-boarding High School Students?Nutrition ConditionsKarasu, ÖmerYüksek Lisans, Aile Ekonomisi ve Beslenme Bilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Dç. Dr. Yasemin ERSOYKasım- 2006This research was made among the students of Refik Arslan Öztürk Fen HighSchool and Ertuğrul Gazi High School which are within the boundary lines ofprovince Bilecik. The purpose of this research was to evaluate the status and theknowledge of the boarding -and non-boarding student about nutritions. 78 girls and182 boys, at total 260 student were elected by chance. 182 of this student are livingin hostels and 78 of them are living with their families. 80.8 % of the high-schoolstudents are eating three times a day, 9.2 % two time sor less and 10 % are eatingfour time sor more in a day. The proportion of the boarding student, who are eatingthree times a day is 86.6 % ; of the non-boarding students iti is only 66.7 %. Themost leaving out meal is breakfast, the reason therefore is `don?t have appetite? or`don?t have enough time?. It was seen that boarding student have more knowledgeabout nutrition than non-boaeding student.