Müzik öğretmeni yetiştiren yüksek öğretim kurumlarında uygulanmakta olan bireysel çalgı eğitimi (gitar) dersi öğretim programlarına ilişkin öğretim elemanlarının görüşleri
A study on the views of instructors of higher education institutes training music teachers on individual instrument education (guitar) teaching programs (Theis of mastersdegree)
  1. Tez No: 191136
  2. Yazar: ENGİN ÖZYÖRÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FERDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
iiMÜZ K ÖĞRETMEN YET ŞT REN YÜKSEK ÖĞRET MKURUMLARINDA UYGULANMAKTA OLAN B REYSEL ÇALGI EĞ T M(G TAR) DERS ÖĞRET M PROGRAMLARINA L ŞK NÖĞRET M ELEMANLARININ GÖRÜŞLER(Yüksek Lisans Tezi)Engin ÖZYÖRÜKGAZ ÜN VERS TESEĞ T M B L MLER ENST TÜSÜ2006 - ANKARAÖZETBu araştırma, Türkiye'deki müzik öğretmeni yetiştiren Yüksek ÖğretimKurumlarında görev yapan gitar öğretim elemanlarının, uygulanmakta olan bireyselçalgı eğitimi (gitar) dersinin öğretim programları yönünden genel durumuna, ilişkingörüşlerini ortaya koyarak, bu alana katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada yer alan nitel veriler daha çok kaynak tarama yoluyla, nicelveriler ise öğretim elemanlarına uygulanan anket formlarıyla elde edilmiştir. Anketyöntemiyle elde edilen verilerin, betimsel istatistik yöntemleri kullanılarakçözümlenmesi sonucunda ulaşılan bulgular, araştırmanın amacına göre ele alınmış,tablolar ve grafikler yardımıyla yorumlanarak açıklanmıştır.Araştırmanın sonucunda; kurumlarda uygulanan programların, birbirlerindenfarklı olduğu, altı öğeli çağdaş öğretim programına çok az yer verildiği, ders saatininprogramların sağlıklı yürütülebilmesi için yetersiz olduğu saptanmıştır. Öğretimelemanlarının, kullanılan kaynaklar, dağar, ölçme-değerlendirme şekilleri gibi temeliiikonularda birbirlerinden farklı uygulamalar yaptığı ve farklı kurumlardaki öğretimelemanlarının birbirleriyle iletişim içinde olmadıkları, ortak çalışmalaryürütmedikleri görülmüştür. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda, alana yararsağlayacağı düşünülen öneriler getirilmiştir.Bilim Kodu : Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim DalıMüzik Öğretmenliği Bilim DalıAnahtar kelimeler : Gitar Eğitimi, ProgramSayfa Adedi : 70Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Ferda ÖZTÜRK
Özet (Çeviri)
ivA STUDY ON THE VIEWS OF INSTRUCTORS OF HIGHEREDUCATION INSTITUTES TRAINING MUSIC TEACHERSON INDIVIDUAL INSTRUMENT EDUCATION (GUITAR)TEACHING PROGRAMS(Thesis of Masters Degree)Engin ÖZYÖRÜKGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCESAnkara 2006ABSTRACTThis study focuses on the views of the guitar instructors of the HigherEducation Institutes on the general situation of individual instrument education(guitar) teaching programs and aims to make a contribution to the related field.Qualitative data in the study were obtained by scanning sources, whereasquantitative data were obtained from the questionnaires that were answered by theteaching staff. The findings that were obtained from the evaluation of the datacompiled from the questionnaires using descriptive statistics, were discussedaccording to the purpose of the study, interpreted and explained by tables and graphs.The results of the study indicated that the programs used in the institutionswere different from each other, six-item teaching program was rarey used and thecurriculum was insufficient for a healthy execution of the programs. It wasdetermined that teaching staff used different implementation of basic subjects such asvresources used, repertoire and measurement-evalution methods. Teaching staffworking at different institutions did not communicate with each other and executestudies together. Recommendations that would contribute to the related field weremade in according to the results of the study.Science code : Fine Arts Education DepartmentMusic Teaching DepartmentKey Words : Guitar Education, ProgramNumber of Pages :70Adviser : Ass.Doc.Ferda ÖZTÜRK