Özel güvenlik personeline yönelik düzenlenen temel eğitim etkinliklerine ilişkin personel algıları
Perceptions of the staff concerning the basic educational activities organized for the private security staff
  1. Tez No: 191134
  2. Yazar: MURAT SOYLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETÖZEL GÜVENLİK PERSONELİNE YÖNELİK DÜZENLENEN TEMEL EĞİTİMETKİNLİKLERİNE İLİŞKİN PERSONEL ALGILARIMurat SOYLUBu araştırmada, Özel güvenlik personeline yönelik düzenlenen temel eğitimetkinliklerine ilişkin personel algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. T.C. İçişleriBakanlığı'na bağlı olarak çalışan özel güvenlik eğitim kurumlarının personeline yönelikdüzenlemiş oldukları temel eğitim etkinliklerine ilişkin personel algıları genel anlamdaolumsuz olmuştur.Araştırmanın evrenini, ANFA Güvenlik Hizmetleri ve Sistemleri Ltd.Şti'de çalışan özelgüvenlik personeli oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılamadığı için örneklemalınmıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi,tek yönlü varyans analizi ve tukey-HSD testi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığınınsınanmasında anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir.Araştırmada kullanılan yöntem ve teknikleri şu şekilde özetleyebiliriz:Özel güvenlik eğitim kurumları tarafından özel güvenlik personeline yönelik düzenlenentemel eğitim etkinlikleri, süre ve kapsam, yöntem ve teknik, uygulayıcıların yeterlikleri,uygulandığı ortam ve uygulamaya katkısı açısından araştırmacı tarafından geliştirilen biranket çalışmasıyla belirlenmiştir. Yani temel eğitimin belirtilen açılardan mevcutdeğerlendirmesi yapılmıştır.İlgili literatürden derlenmiş bilgiler, kendilerine başvurulan uzman ve uygulayıcılarıngörüşleri anketin geçerliliğinin saptanmasında başvurulan kaynaklardır. Deneklerin verilensorulara içtenlikle cevap verdikleri ön kabul edilmiş ve anket uygulanmıştır. Neticesinde iseşu sonuçlar elde edilmiştir;Özel güvenlik eğitiminin temel taşı olan personelin temel eğitiminin süresi kademeliolarak çoğaltılmalı, eğitim müfredatının kapsamı oluşturulmadan bir ihtiyaç analizi yapılmalı,yöntem ve teknikler çağın gerektirdiği donanıma uygun olmalı, eğitici-öğretici personel ileözel güvenlik personeli arasındaki iletişim bağı karşılıklı bilgi alışverişine olanak sağlayacakşekilde sağlam temellere dayalı olmalı ve öğrenilen bilgi ve beceriler hayatın her alanındakullanılabilecek şekilde mesleki beceri ve birikimin yanı sıra bireysel gelişime de katkısağlayacak şekilde ortaya konmalı, gerekli eksiklikler ivedilikle tamamlanmalıdır. Temeleğitime yönelik müfredat çalışmaları her kurs döneminde yeniden ele alınarak, buna uyguneğitim-öğretim stratejileri belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPERCEPTIONS OF THE STAFF CONCERNING THE BASIC EDUCATIONALACTIVITIES ORGANIZED FOR THE PRIVATE SECURITY STAFFMurat SOYLUIn this study it is aimed to investigate the opinions of the staff about the basiceducational activities which implemented among private security staff.The private security and private security education institutes? ,which function as linkedto The Ministry of Internal Affairs of Turkey, personnel perceptions related to the basiceducation programs which they arranged for their staff has been negative in a commonmeaning.We can summarize the methods and techniques used in the research as:The basic education programs which the private security education institutes arrangedfor their staff were determined with regard to time schedule, comprehension, methods andtechniques, competency of the executors, application places and their contribution to theapplication by a survey developed by the researcher. That is to say, basic education isevaluated from the stated points of views.The information gathered from related literature, the points of views of the experts andexecutors consulted are the sources referred in ascertaining the validity of the survey.It was presupposed that participants answer the questions frankly and the survey wasconveyed. In conclusion these results derived:The duration of the basic education which is the cornerstone of private securityeducation should increase gradually, a demand analysis should be made before thecomprehension of education curriculum is formed, methods and techniques should meetcontemporary criteria, the relations between educator-trainer staff and the private securitystaff should be based upon sound foundations which allow them to establish reciprocalknowledge flow, knowledge and abilities learned should be introduced usefully in any spaceof life and contributably to vocational skills and accumulation as well as individualdevelopment and later deficiencies should be covered on the spot. Curriculum preparing ofbasic education should dealt with in every course semester and educational strategies shouldbe determined in conformity with this.