Lise 3'üncü sınıflarda Türk dili ve edebiyatı dersinde Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının öğrenci merkezli öğretim modeliyle işlenmesi
Teaching the Turkish literature of the republican period in the student-centered education model, in the Turkish language and literature lessons, in high school 3rd grade
  1. Tez No: 191146
  2. Yazar: MESUT KIZILCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi, toplumu ve milleti şekillendiren en önemliunsurlardan biridir. Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi ile öğrencilerin dinlediklerini veokuduklarını kavramaları; bildiklerini, gördüklerini, duyup düşündüklerini doğru veamaca uygun olarak söz ve yazı ile anlatma yeteneklerini geliştirmiş bireylerolmaları amaçlanmaktadır.Bu amaca ulaşabilmek için öncelikle öğrencilerin zevk aldıkları, sevdikleri birders ortamı yaratabilmek en önemli ön koşuldur. Klasik anlamda dersin öğretmentarafından anlatılması veya öğrencilere anlattırılması, hem öğretmen hem de öğrenciiçin son derece sıkıcı ve çekilmez bir ders ortamı yaratır. Bu durum dersin amacınaulaşmasındaki en önemli ön koşulun gerçekleşmemesi dolayısıyla, dersin amacınaulaşamaması sonucunu doğurur.Yaratıcılıktan yoksun böyle bir ders ortamı, öğretmenin kendinigeliştirememesine sebep olmaktadır. Eziyet hâline gelen bir dersi de öğrencilerin ilgiile izlemeleri mümkün değildir. Bu amaçla bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldıran,ders ortamını öğretime uygun hâle getiren, öğrencilerin ilgi, bilgi ve becerilerini enüst düzeye çıkarmayı amaçlayan, öğrenciyi daha aktif hâle getiren bir uygulamayapmak gereklidir. Bunun ?Öğrenci Merkezli Öğretim Modeli? olduğudeğerlendirilmiş ve aynı zamanda diğer Türk Dili ve Edebiyatı dersi öğretmenleriniasgari müştereklerde buluşturacak bir model oluşturması amacıyla ?örnek ünite?bazında bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The education of Turkish Language and Literature is one of the most importantelements which forms the society and the nation. With the education of TurkishLanguage and Literature, it is aimed that the students become individuals whoimproved their ağabeylities of narrating what they listen, read, know, see and, hearand think orally and in written form.To realize this aim the first and unique precondition is to form up aclassroom environment from which students get pleasure and they like. In classicalmeaning, the lessons being given by the teachers or having been lectured bystudents create a very boring environment both for students and teachers. Therefore,just because of not realising the precondition, it results in not meeting the lesson?saim.Such a lesson environment with no creativity causes the teacher not to be ableto improve himself/herself. It is hardly possible for the students to listen to thelesson which has become a torture . Therefore, it is necessary to create an applicationwhich eliminates all those negative sides makes the classroom environment suitablefor education, which increases the students? enthusiasm, knowledge and abilities, andwhich makes the students more active. This has been considered to be ?StudentCentered Education Model? and at the same time, it has been studied as a ?sampleunit? to form a model for the other teachers of Turkish Language and Literaure.