A case study on critical thinking abilities of teacher trainees at Gazi University English language teaching department
Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği programı öğretmen adaylarının eleştirel düşünce becerileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 191147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencilerininEleştirel Düşünce becerileri ve eğilimleri ölçülmüştür. Araştırma evrenini oluşturan buöğretmen adayı grubuna (N=146) bilişsel Eleştirel Düşünce becerilerini ölçen çoktan seçmeli20 soruluk bir test hazırlanmış, bu testin yanı sıra Eleştirel Düşünce eğilimlerinin ne derecedeolduğunu ölçen bir anket dizayn edilmiştir. Bu iki ölçeğin yanısına öğretmen adaylarınınEleştirel Düşüncenin gerek eğitim bağlamında gerekse güncel yaşamdaki yeri ve öneminiiçeren, araştırma grubunun bu hususlardaki bilgi ve birikimini ölçen bir başka anketuygulanmıştır. Öğretmen adaylarının Eleştirel Düşünce kabiliyetlerini ölçen bu 3 ölçekdışında, İngilizce Öğretmenliği bölümünde Eleştirel Düşünce becerilerinin daha etkinöğretilmesi için neler yapılmalı hususunda fikirlerini paylaşmaları için katılımcılara anketlereek olarak bir öneriler bölümü sağlanmıştır. Bu ölçeklerden Eleştirel düşünce eğilimleriniölçen anket ve öneriler anketi İngilizce Öğretmenliği bölümü öğretim elemanlarına dauygulanmış, bu iki öğretim elemanları anketinin sonuçları öğretmen adayı anket sonuçları ilekarşılaştırılmış, istatistiki ve sözel olarak sunulup yorumlanmıştır.Araştırma sorucunda Öğretmen Adayı grubunu Eleştirel Dününce becerilerinin ortaseviyede olduğu (N= 119, %81, 5), sadece %18,5'inin yüksek başarı gösterdiği, analiz,yorumlama gibi becerilerinin yetersiz olduğu gözlenmiştir.Eleştirel Düşünce eğilimlerianlamında ile ?açık fikirlilik? ve ?araştırmacı olma? alt becerilerinin etkin olduğu, fakatgerçeği arama ve entellektüel olgunluk anlamında da yetersiz oldukları gözlenmiştir. Bubulgunun yanısıra Eleştirel Düşünce becerileri ve eğilimleri arasında anlamlı bir ilişkigözlenmemiştir. Öğretmen adayları ve Öğretim elemanlarının Eleştirel Düşünce eğilimlerininkarşılaştırılması sonucunda Öğretim Elemanlarının çok daha güçlü bir yatkınlık ve eğilimgösterdikleri gözlenmiştir. Fakat hem öğretmen adayları hem de öğretim elemanlarınınİngilizce Öğretmenliği bölümünde Eleştirel Düşüncenin geliştirilmesi konusunda ortakfikirlere sahip oldukları bulunmuştur. Araştırma evreninin demografik özellikleri ile Eleştireldüşünce becerileri ve eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Critical Thinking (CT) skills and dispositions of teacher trainees of GaziUniversity, English Language Teaching Department have been assessed. The sample group(N=146) was administered a CT multiple-choice test so as to measure the cognitive skills, andapart from this test a questionnaire was designed in order to observe the dispositional skills ofthe teacher trainees. Besides these two instruments evaluating the two major aspects of CT,another questionnaire was administered assessing the current knowledge, beliefs and values ofteacher trainees on CT. Teacher trainees are also provided with a part where they can sharetheir ideas on how to improve CT in their department. Among these instruments, dispositionquestionnaire and suggestions part are also given to the academic staff of the department, andthe results of the both group were compared. The findings are interpreted statistically andverbally.The general portrait is that it may not be confidently stated that teacher trainees ofGazi University ELT department are talented Critical Thinkers (N= 119 and 81, 5%). Only18, 5 % of the trainers display a strong CT cognitive ability. As some of the questions of theCT cognitive skills discussed in the previous sections and the scores of this test show that theyare likely to improve their Cognitive CT skills, but still have some problems in displayinginference, interpretation, analysis and evaluation. The results of dispositional skillsquestionnaire show that trainees are strong in most of the sub-skills of CT dispositions such as?open-mindedness? and ?inquisitiveness?. However, the possible reasons of the weak aspectsof their skills may be their ?intellectual maturity? and ?Truthseeking?, which is also adisposition. In addition, no statistical relation can be observed between the variablesCognitive and Dispositional CT skills. Comparing to teacher trainees, academic staff groupdisplay a more effective CT dispositional skills. Both teacher trainees and academic staff arein an accord with the suggestions for improving CT in their department. Finally, no relationsare observed between CTT and gender, school type, education type (day or evening classes)and 3rd 4th class variables in terms of statistical significances.