Sanal organizasyonlarda yapı,yönetim ve iletişim
The structure,management and communication in virtual organizations
- Tez No: 191169
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER FARUK İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZETSANAL ÖRGÜTLERDE YAPI, YÖNETİM VE İLETİŞİM(BİR UYGULAMA)Salim AFGÜNDanışman : Doç. Dr. Ömer Faruk İŞCAN2006-SAYFA : 170Jüri : Doç. Dr. Ömer Faruk İŞCANProf. Dr. Dursun BİNGÖLDoç. Dr. Kerem KARABULUTSanal örgütler teknolojideki gelişmelerin ürünleri olarak kabul edilmektedirler. Bu örgütler, yapısal olarak yatay ve esnekörgütsel yapıya sahip olma, formal iletişimin kanallarının yanında informal iletişim kanallarını etkin kullanma, etkin bir ağ sistemininbir parçası olma, dahil oldukları ağlarla öz yeteneklerini geliştirebilme, esnek mesai anlayışına sahip olabilme, proje bazındakurulma, geleneksel örgütlerdeki örgütsel davranış özelliklerinden ayrılma ve güçlendirilmiş çalışanların olduğu bir örgütmodelidir.Bu çalışmanın ilk kısmında sanal örgütlerin yapıları, işleyişleri, örgütsel davranış bağlamında özellikleri, iletişim pratikleri,liderlik anlayışları, dış ve iç çevre özellikleri ele alınmıştır. Yapılan bu tartışma çerçevesinde, bu çalışmanın amacı örgütlerinsanallık düzeyi ile performans algısı, çalışan motivasyonları ve çalışanların örgütsel bağdaşımlık arasındaki ilişkilerinincelenmesidir. Buna yönelik olarak üç hipotez kurulmuş ve bu hipotezler tarama çalışması olarak tasarlanan bir çalışma ile testedilmiştir. Bu çalışma çerçevesinde belli bir sanallık düzeyi bulunan örgütlerden seçilen 102 çalışana anket uygulanmıştır. Bununsonucunda toplanan veri varyans analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulgularında örgütlerin sanallık düzeyi ile örgütselperformans algısı arasında bir ilişki bulunamazken örgütlerin sanallık düzeyi ile çalışan motivasyonu ve örgütlerin sanallık düzeyiile örgütsel bağdaşımlık arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmıştır. Sanallık düzeyi ile örgütsel performans algısı arasındaki ilişkiyedair bulgular Türkiye'de sanal örgütlerin gelişimi bağlamında irdelenmiştir. Buna karşılık araştırmanın bulgularına göre sanalörgütlerin öngördüğü esnek işleyiş ve çalışma ortamı sanal örgütlerin örgütsel davranış boyutlarını olumlu yönde etkilediğisöylenebilir. Sanal örgütler üzerine daha fazla bilimsel araştırma yapma ihtiyacı vardır. Hem bu çalışmada incelenendeğişkenlerin hem de yeni değişkenlerin sanal örgütler bağlamında incelenmesi bu alanda var olan bilgi birikimine olumlu katkılaryapacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE STRUCTURE, MANAGEMENT AND COMUNICATION IN VIRTUAL ORGANIZATIONS(AN APPLICATION)Salim AFGÜNSupervisor : Assoc. Dr. Ömer Faruk İŞCAN2006-PAGE : 170Jüri : Assoc.Prof. Dr. Ömer Faruk İŞCANProf. Dr. Dursun BİNGÖLAssoc.Prof.Dr.Kerem KARABULUTIt is commonly believed that virtual organizations are the product of technological developments. Virtual organizations ensurean organizational model with following characteristics: having a horizontal and flexible structure; effectively functinoning informalcommunication channels as well as the formal ones; the ability of being a part of an effective network (web) system; the ability ofenhancing their core competences via these network systems; offering flexible working hours; being project-based organizations;deviating from conventional organizational behavior understanding; and empowering their members.In the first part of this study a wide discussion was made on structural, functional, organizational behavior, communication,leadership, and internal and external environmental features of these organizations. Considering this wide conceptual discussion,the purpose of this study was to investigate the relationship between the level of virtuality and organizational performance,employee motivation, and employee coherence to the organization. Three hypotheses were constructed and empirically tested witha survey study. A questionnaire was applied to 102 randomly selected employees working in different organizations with differentlevels of virtuality. Analysis of variance was (ANOVA) conducted in order to analyse the data set. The results suggest that thereis no significant relationship between virtuality level and organizational performance whereas there is a significant relationshipbetween virtuality level employee motivation on the one hand, and significant relationship between virtuality level and organizationalcoherence, on the other hand. The findings on the relationships between virtuality level and organizational performance wasinterpreted considering the developments of the virtual organizations in Turkey. On the other hand, it can be argued that the flexiblefunctioning and organizational environment of virtual organizations has positive repurcassions on organizational behavior of theseorganizations. There is a need for more and more scientific inquiries on virtual organizations. Reinvestigating the variables studiedin this study as well as the new ones will contribute to the existing body of knowledge on virtual organizations.