Politik bir oyun yazarı olarak John Arden ve the Island of the Mighty
John Arden as a political playwrıght and the Island of the Mighty
  1. Tez No: 191196
  2. Yazar: ASLAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEHMİ EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZPOL T K B R OYUN YAZARI OLARAK JOHN ARDEN VETHE ISLAND OF THE MIGHTYAslan ŞENDanışman: Prof. Dr. Fehmi EFE2006-Sayfa:91Juri: Prof. Dr. Fehmi EFEProf. Dr. brahim YEREBAKANDoç. Dr. Mehmet TAKKAÇBu çalışma Politik Tiyatro anlayışının ngiliz Tiyatrosundaki etkilerini ve1950'li yıllarda oyun yazarlığına başlayan John Arden'i inceler. Çalışma GirişBölümü'nden, iki ana kısımdan ve Sonuç Bölümü'nden oluşmaktadır. ÇalışmanınGiriş Bölümü tiyatronun toplum üzerindeki rölünü inceler. Politik Tiyatronunortaya çıkışı, özellikleri, unsurları ve amaçları kısaca tanıtılır. Daha sonraPiscator'un Siyasal Tiyatro düşüncesinin ngiliz Tiyatrosundaki yazarlar, tiyatrotoplulukları ve yönetmenler üzerindeki etkisi analiz edilir. Birinci Kısım 1950'liyıllarda sosyal gerçekçilik geleneğinden bağımsız oyun yazarlığıyla ön planaçıkan John Arden ve oyunlarını inceler. kinci Kısım ise oyunu tanıtır.Bu incelemede, genç oyun yazarlarının Politik Tiyatro akımından önemliölçüde etkilendiği; Arden'in, döneminde gerçekleşen siyasi gelişmelerinyardımıyla siyasi ve sanatsal bilincinin hızlı bir şekilde olgunlaştığı ve ilkoyunlarında oyun yazımı açısından, olgunluk dönemi oyunlarında ise sahnelemeve dekor gibi teknik özellikler açısından gelişme kaydettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISJOHN ARDEN AS A POLITICAL PLAYWRIGHT ANDTHE ISLAND OF THE MIGHTYAslan ŞENSupervisor: Prof. Dr. Fehmi EFE2006-Pages:91Jury: Prof. Dr. Fehmi EFEProf. Dr. brahim YEREBAKANAsst. Prof. Dr. Mehmet TAKKAÇThis study analyzes the impact of the Political Theatre on the mainstreamEnglish dramatic literature and investigates John Arden who began hisplaywrighting career in 1950s. The study consists of an introductory chapter, twomain parts and a conclusion. Introduction part deals with the role of theatre onsociety. The origin, characteristics, elements and aims of the Political Theatre arepresented in this chapter. Piscator?s influence on playwrights, theatre companiesand directors in the English theatre are also emphasized. The first part analyzesJohn Arden who came the fore as an independent playwright from social realisttradition in 1950s and his plays. The play as a whole is dealt with in the secondpart.The study concludes that the young playwrighters have been influenced bythe Political Theatre and Arden has reached maturity in his political and artisticconsciousness by means of political events at that time and he has improvedplaywrighting techniques in his first plays, staging and design techniques in hismaturity phase.