Proje yaparak Avrupa'da sanat eğitimi almak
By making project, to have art education in Europa
- Tez No: 191195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan EylülGüzel Sanatlar Derneği üyelerini kapsamaktadır. Güzel Sanatlar Fakültesi'nde resim,müzik, geleneksel Türk El Sanatları, tiyatro, grafik gibi alanlarda eğitim görmekte veyagüzel sanatlar ile ilgilenmektedirler. Sanat, kültür ve sosyal aktivitelere katılan toplamüye öğrenci fayda sahipleri olarak Avrupa'daki proje ortaklarının yardımıyla Modernsanat uygulamaları konularında kendi alanlarıyla ilgili işletmelerde mesleki eğitimleralacaklardır. Avrupa'daki sanat eğitimi, sanat kurumları, ileri uygulamalar, sanatortamları konusunda elde edecekleri deneyimler ve bilgilenme ile hem kendi kariyerplanlamalarını Avrupa Birliği düzeyinde ele alabilecekler, hem de Doğu Anadolu'daAvrupa Sanatı ile iletişimi sağlayabilecek ilk jenerasyon sanatçılar olmayaçalışacaklardır. Nitelikli sanat kurumları ve yapıtları, sanat araç ve gereçleri,enstrümanlar, dokümantasyon yöntemleri, atölye çalışmaları, koleksiyon ve müzeler ilegaleriler, ünlü sanatçı atölyeleri konularında oldukça önemli tanışmalar ve deneyimlerkazanacaklardır. Ortaya çıkan yenilikleri öğrenme yanında bunu belgeleyebilmek deistemektedirler. Bunlardan başka Avrupalı meslektaşlarıyla beraber çalışabilmetecrübesine önem vermektedirler. Projeler, fayda sahiplerinin ilgi, yetenek ve eğitimdallarına göre belirlenmiş kurumlarla birlikte gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This Project involves Erzurum Ataturk University Fine Arts Faculty Paintingand other departments Education students. Partners have opportunities especiallyfor fine arts and training period. Students of beneficiaries will meet with partnersand get new knowledges and experiences about their departments (profession).Sender society was established by Fine Arts Faculty Students also beneficiaries aremembers of this society. This society aims that increasing their education andprofession experiences. Activities, which will be organized with this project, willgive professional education and study experience for a short time in Europian ArtCenters for beneficiaries, Beneficiaries will see, recognize, experience concept ofworkshop, which is so important at art of painting, with project activities. Theywill gain new knowledges about art of painting and calligraphy and study on thissubject in the course of their training period. Moreover, beneficiaries will find anopportunity for meeting their colleagues, working together, getting extraknowledges about application of art of painting in these countries. If they gainthese targets, they can transformed into people who have Europian mentality aftergraduation. Setting off from an introverted Anatolian City to Europe for meetingEuropian colleagues has an attractive opportunity for young people who havedreams about being successful painters. Beneficiaries want to introduce these visitsat the 2006 June-October. These visits will be useful for all of the sides