John osborne'un başlıca eserlerine sosyal ve siyasal bakış
Social and political dimensions of john osborne's epoch-making works
  1. Tez No: 909814
  2. Yazar: FULYA KİNCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEREBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, John Osborne'un“öfkeli genç yazar”olarak tanımlanmasına sebep olan İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz toplumunun yaşadığı sosyal ve siyasal problemlere yönelik fikirlerine, üç önemli eseri aracılığıyla ışık tutmaya çalışmaktadır. Osborne'un oyunları ait oldukları dönemden bağımsız düşünülemeyen oldukça özgün yapıtlardır. Hemen hemen tüm eserleri, savaş sonrası İngiliz toplumunu konu almaktadır. Toplumsal ilgisizliği, 1950'lerde İngiliz toplumunun en önemli problemi olarak sunan yazarı, aynı temayı ele alan diğer oyun yazarlarından farklı kılan, bu soruna çözüm bulmak için duyduğu güçlü histir. Birçok çağdaşı gibi Osborne da yaşama gücü ve isteği temasıyla dolu modern tiyatro literatürüne yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçlamıştır. Öfkeli bir kuşağın sözcüsü olan bir karakter çizerek, birçok genç oyun yazarını tiyatroda sosyopolitik sahayı kullanmaya teşvik etmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm olan Giriş Bölümü'nde savaş ve getirisi olan devrimlerin toplumlar üzerindeki etkilerine İngiltere örnek alınarak genel bir bakış açısı sunulmuştur. İkinci Bölüm savaş sonrası İngiliz toplumunun tecrübe ettiği toplumsal ve siyasal değişikliklere ve yirminci yüzyılın ilk yarısında İngiliz tiyatrosunun durumuna değinmiştir. Üçüncü Bölüm sosyal ve siyasal yönleriyle Lool Back in Anger'ı incelemeden önce Osborne'un toplumsal ve politik görüş açısına yer vermiştir. The Entertainer ve Epitaph for George Dillon'ı da aynı açıdan inceleyen Dördüncü Bölüm, yazarın görüşlerine daha derin bir yaklaşım sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to shed some light on John Osborne, as an“angry young playwright”and explore his views on social and political problems of postwar English society with particular references to his epoch-making works Look Back in Anger, The Entertainer and Epitaph for George Dillon. Osborne's plays cannot be divorced from the period in which they were written. Almost all of his plays are concerned with the exploration of postwar British Society. Public apathy is presented as one of the pressing problems and national diseases of the 1950's and Osborne's real merit lies in his willingness to fight this deadening inertia. Like the other writers of his generation, Osborne tried to bring a new approach to contemporaray dramatic literature abounding with life, vigour and vitality. Deliniating characters who are representatives of an angry young generation, Osborne played a crucial role in pushing many young dramatist along socio-political paths. The introductory chapter examines the social and political developments as experienced by postwar English society and gives an overview of English drama in the first half of the twentieth century. The first chapter primarily aims at analyzing the artistic and political viewpoint and biography of John Osborne, and the social and political dimensions of the Osborne's most outstanding play Look Back in Anger. The third chapter concentrates on the social and political aspects of The Entertainer and Epitaph for George Dillon. The study concludes with the overall discussion of the main issues raised throughout the research.