Friedrich Nietzsche'nin tarih anlayışı
Friedrich Nietzsche's understanding of history
  1. Tez No: 191200
  2. Yazar: ESİN AYDIN CİHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZFRIEDRICH NIETZSCHE'N N TAR H ANLAYIŞIEsin AYDIN C HANDanışman: Yrd.Doç.Dr. Sebahattin ÇEV KBAŞ2006-SAYFA:50Jüri: Yrd.Doç.Dr. Sebahattin ÇEV KBAŞProf.Dr. Babek KURBANOVYrd.Doç.Dr. Ali UTKU………………………………………………………………………………Nietzsche, çok yönlü bir filozoftur. O, bilim, sanat, edebiyat, etik, ve estetikkonularına sorgulayıcı bir şekilde yaklaşır. Çalışmamızın konusu olan tarih konusuna dasorgulayıcı bir şekilde yaklaşmıştır. Ona göre, yaşamdan kopmuş bir tarih değersizdir.Tarihin, yaşama güç katması gerekir. Bu nedenle, tarihe aşırı şekilde bağlanmak bir hatadır.Tarihi her türlü olumsuz kullanımlardan kurtarmalı ve seçkin insanın tarihi halinegetirmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THES SFRIEDRICH NIETZSCHE?S UNDERSTANDING OF HISTORYEsin AYDIN C HANSupervisor:Assit Prof.Dr. Sebahattin ÇEV KBAŞ2006-PAGE: 50Jury : Assist.Prof.Dr. Sebahattin ÇEV KBAŞProf. Dr. Babek KURBANOVAssit.Prof.Dr. Ali UTKU………………………………….…………………………………..Nietzsche is a prolific philosopher. He approaches to science, art, literature, ethics, aestheticscritically. He has critically approached to history which is the subject of this study. For him,history which does not concern life is worthlees. History should add dynamism to life.Therefore excessive involvement in history is a fault. History should be saved from abusesand it should be the history of eminent people.