Örgütsel iletişim ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relatıonshıp between organızatıonal communıcatıon and organızatıonal commıtment
- Tez No: 191206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel iletişimin örgütsel bağlılık üzerine etkisinibelirlemektir. Örgütsel iletişimin örgütsel bağlılığa etkisini inceleyen çalışma sayısıözellikle ülkemiz açısından oldukça sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda örgütseliletişimin örgütsel bağlılığa etkisine olan ilişkisi incelenmiştir.stanbul bölgesinde bulunan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde çalışan 265işgören üzerinde yapılan uygulama sonuçları, örgütsel iletişim seviyesi yüksek olanbireylerin Örgütsel Bağlılık seviyelerinin arttığını ortaya koymuştur. Araştırmada anketyöntemi kullanılmış, elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise SPSS programıkullanılmıştır.Ulaştığımız sonuç; örgütsel iletişimin örgütsel bağlılığı olumlu olarak etkilediği,örgütsel iletişim seviyesi yüksek olan bireylerin örgütsel bağlılık seviyesinin dahayüksek olduğu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between OrganizationalCommunication and Organizational Commitment. The study is based upon field intextile companies at stanbul. Data were collected by questioneires and analyzed bySPSS programme on computer. The frequency, correlation are used. According tofindings it can be said that there is a relationship between OrganizationalCommunication and Organizational Commitment.