Stratejik çeviklik, iş özerkliği, örgütsel iletişim, örgüt güvenlik iklimi, örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler ve sağlık sektöründe bir araştırma
A research between strategic cycling, business autonomy, organizational communication, organization security climate, organizational legislation and health sector
  1. Tez No: 493070
  2. Yazar: NEVİN BOZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz rekabetçi ortamı, işletmelerde olduğu gibi sağlık kurumlarında da stratejik çeviklik, iş özerkliği, örgütsel iletişim, örgüt güvenlik iklimi, örgütsel bağlılık ve benzeri değişkenleri dikkate almaya zorlamaktadır. Örgütün stratejik çevikliği, yürütmekte olduğu faaliyetleri hızlıca gözden geçirme, değiştirme, ihtiyaca göre yönlendirme fırsatını yaratır. İş görenlerin, takdir hakkını kullanabilmeleri, yaptıkları işe kendilerinden değer katabil-meleri örgüt hedeflerine ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Örgütün içindeki etkili bir iletişim, bireylerin sisteme katılımını sağlarken, mutlu olmalarına da yol açacaktır. Örgüt güvenlik iklimi çalışanların kendisini güvende hissetmesini sağlayacak ve onların kendilerini örgüte bağlı hissetmelerini gerçekleştirecektir. Tez araştırmasında söz edilen bu örgütsel davranış değişkenleri seçilmiş olup sağlık çalışanları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Söz konusu değişkenlerin literatür araştırması yapılmış, kullanılan örgütsel davranış değişkenlerini ölçmek üzere tasarlanan anket, sağlık kurumlarında kolayda örnekleme yoluyla 171 kişiye uygulanmış ve araştırma analizlerine yer verilmiştir. Literatürde sağlık kurumlarında yapılan çalışmalar çok sınırlı olduğundan, günümüzde Örgütsel Bağlılık, Örgütsel İletişim, İş Özerkliği ve Örgüt Güvenlik İklimi değişkenlerinin Stratejik Çevikliğe etkisi araştırılarak literatüre kazandırılmış olup, sağlık sektöründe örgütsel davranış değişkenlerine ait yapılan araştırmaların boşluğu doldurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's competitive environment forces the health institutions to take into account variables such as strategic agility, business autonomy, organizational communication, organizational security climate, organizational commitment and so on, as well as in businesses. For example, the strategic agility creates the opportunity to quickly observe, modify, and orient the activities that it is carrying out. The ability of employers to exercise their discretion will make it easier to achieve organizational goals that can add value to the work they do. Effective communication within the organization will also lead to happiness while ensuring individual participation in the system. The organizational security climate will ensure that employees feel safe and that they feel self-reliant. These organizational behavior variables mentioned in the thesis research were selected and the effect on health workers was investigated. The questionnaire was designed to measure the variables of organizational behavior used in the literature and it was easily applied to 171 individuals in the health institutions and the research analysis was included in the questionnaire. Since the work done in health institutions is very limited in the literature, literature has been acquired by investigating the effects of Organizational Commitment, Organizational Communication, Business Autonomy and Organizational Security Climate variables on Strategic Agility and tried to fill the gap of researches about organizational behavior variables in the health sector.