Hemşirelikte iletişim doyumu ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between communication satisfaction and organizational commitment in nursing
- Tez No: 369939
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma; hemşirelikte iletişim doyumu ve örgütsel bağlılığı etkileyen faktörlerin ve iletişim doyumu-örgütsel bağlılık düzeyi ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak planlandı. Eylül 2013 – Haziran 2014 tarihleri arasında; İstanbul İli Kamu Hastaneler Birliği Fatih Bölgesi'nde bulunan özel dal hastaneleri dışında, Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde görev yapmakta olan, araştırmaya gönüllü olarak katılıp anket sorularını eksiksiz yanıtlayan 252 hemşire ile yapıldı. Veriler; Şubat 2014 - Mart 2014 tarihleri arasında Sosyo-Demografik Durum Anketi, İletişim Doyumu Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde; SPSS 15.0 for Windows programı, frekans ve yüzde, ortalama ve standart sapma, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H testi, Dunnet C testi, Post Hoc testi, Mann Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi, Cronbach alfa güvenilirlik analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned descriptive and relational in order to describe the factors which effected the communication satisfaction and organizational commitment in nursing, and the relation level between the communication satisfaction and organizational commitment. It was held with 252 nurses who was working in Training and Research Hospitals in Fatih region of Public Hospitals Association in Istanbul, except for private hospitals in the region, who participated voluntarily in the research and answered the survey questions completely between September 2013 – January 2014. Data were collected by Socio-Demographic Status Questionnaire, Communication Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale between February – March 2014. In data analysis, SPSS 15.0 for Windows, frequency and percentage, mean and standard deviation, t test, One Way Variance Analysis, Kruskal Wallis H test, LSD test and Dunnet C Post Hoc test, Mann-Whitney U test, Wallis H Test, Pearson correlation analysis, Cronbach's alpha reliability analysis were used. The signaficance level was accepted as 0,05; the results were evaluated within 95% confidence interval and p0) between communication satisfaction and organizational commitment in scale basis. Additionally -except for the nonsignificant relations (p>0,05) between Continuance Commitment, one of the the sub dimensions of Organizational Commitment, and Communication Satisfaction and its Communication with Superiors, Organizational Perspective, and Personal Feedback sub dimensions-, significant (p0) direction between both scales and their sub dimensions changing between low (0,00