Nail Abbas Paşa'nın hayatı, sanatı ve divanının transkripsiyonlu
The life of Nail Abbas Pasha, art and the text his divan with transcribe
- Tez No: 191205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN ALKAN İSPİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİNAİL ABBAS PAŞA'NIN HAYATI, SANATI VEDİVANI'NIN TRANSKRİPSİYONLU METNİ(İnceleme - Metin)Ahmet KIRICIDanışman: Yard. Doç. Dr. Serhan ALKAN İSPİRLİ2006 - SAYFA: 223Jüri: Yard. Doç. Dr. Serhan ALKAN İSPİRLİâ¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦Divan, Nâil Abbas Paşa tarafından 19. yüzyılda yazılmıştır. Yapılan araştırmalardadivanın tek nüsha olduğu tespit edildi. Eser incelenip transkribe edildi. Divanda 985 beyit, 11kıta, 57 bent vardır.Tez, giriş kısmı ve iki bölümden oluşmaktadır.Tezin giriş kısmında Nâil Abbas Paşa'nın hayatı ve sanatı hakkında bilgi verilmiş,şairin divanında kullandığı edebû sanatlar tespit edilmiştir.Tezin birinci bölümünde divan, şekil ve içerik bakımından incelenmiştir. Eser, şekilaçısından incelenirken nazım teknikleri ve nazım şekilleri dikkate alınmıştır. İçerik özellikleriise din ve tasavvuf, toplum ve kültür, insan, tabiat ve eşya şeklinde sınıflandırılarak bukonular hakkında bilgi verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde metni oluşturmada takip edilen yol, transkripsiyon işaretleri,transkripsiyonlu asıl metin verilmiştir. Bölüm sonunda sonuç ve kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE LİFE OF NAİL ABBAS PASHA,ART AND THE TEXT HİS DİVAN WİTH TRANSCRİBE(Analysis - Text)Ahmet KIRICISupervisor: Assist. Prof. Dr. Serhan ALKAN İSPİRLİ2006 - PAGE : 223Jury: Assist. Prof. Dr. Serhan ALKAN İSPİRLİâ¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦â¦Divan was written by Nâil Abbas Pasha in19 th century. İn the resarches carried out ithas been found out that divan was written only a copy. The work was studied and transcribed.İn the divan there are 985 couplets, 11 quatrains and 57 stanza.The thesis formed entrance section and two parts.The entrance part of the thesis was informed about Nail Abbas Pasha?s art and lifebesides it was determined literary arts in which he used in his divan.The first section of the thesis, divan was examined shaped and content.While workexamined shape peculiarity verse technics and verse shapes took care.The peculiarities ofcontent were classified and giving information under these subject; religion and islamicmysticism,society and culture, human, nature-belongings.The second part of the thesis following way to make the text, transcription signs, thebase text with trancription were given. At the end of the section it was given bibliography andthe ending.