1923-1940 yılları arasında eğitimde köye yönelme hareketlerinin toplumsal dayanakları
The social basic of the orientation movements towards the villages in education between the years 1923 and 1940
  1. Tez No: 191210
  2. Yazar: YILDIZ HASPULAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZ1923- 1940 YILLARI ARASINDA EĞ T MDE KÖYE YÖNELMEHAREKETLER N N TOPLUSAL DAYANAKLARIYıldız HASPULATDanışman: Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ2006- 118Jüri : Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ…………………………..…………………………..1923- 1940 yılları arasında eğitimde köye yönelme hareketlerinin toplumsaldayanakları adını taşıyan bu çalışma üç bölüm ve çok sayıda alt başlıktan oluşmaktadır.Birinci bölümde Cumhuriyetten önce köy eğitimi başlığı altında aydınların köyeğitimine bakışı, köy eğitimi ile ilgili çalışmaları ve köyle ilgili resmi uygulamalara yerverilmiştir.kinci bölümde ise Cumhuriyetin düşünsel temelleri, Cumhuriyetin dayandığı anailkelerden çağdaşlaşma ve ulusallaşmanın önemi üzerinde durulmuştur. Köy eğitiminde halkadoğru gitmenin toplumsal dayanakları hakkında bilgi verilmiştir.Köye yönelik eğitici faaliyetler adını taşıyan üçüncü bölümde ise Cumhuriyetaydınlarının köy eğitimine bakışı, köye yönelik resmi eğitim düşünce ve uygulamalarüzerinde durulmuştur. Köy Muallim Mektepleri, Millet Mektepleri, A ve B Kursları, KöyEğitmen Hareketleri ve Köy Eğitim Yurtlarının köy eğitimi üzerindeki etkileri araştırılarak,okul müfredat programlarında köy, köylü ve köy eğitiminin dönem içerisindeki yeri ve önemibelirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE SOCIAL BASIS OF THE ORIENTATION MOVEMENTS TOWARDS THEVILLAGES IN EDUCATION BETWEEN THE YEARS 1923AND 1940Yıldız HASPULATSupervisor: Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ2006-118Jury : Prof. Dr. Hüseyin AKYÜZ…………………………………………………………Named as the social basis of the orientation movements towards the villages ineducation between the years 1923 and 1940, this study consists of three parts and a number oflower caps.In the first part, under the title of ?The Education in Villages Before the RepublicanPeriod? the opinions of the scholars about the rural areas, their studies about the education invillages and the official executions related to the villages are given.In the second part, the philosophical bases of the Republic and the importance ofmodernization and nationalization on which the republic based on are analysed. Informationabout the social basis of a movement towards people in rural education is given as well.Named as the educational activities towards the village, the third part deals with theideas of the Republican scholars on the villages and official executions on rural education. Itis tried to indicate the place of the villagers and rural education in the period in curriculumprograms by researching the Rural Teacher Training Colleges, Grammar Schools, A and BCourses, Rural Educational Movements and the influence of the Rural Education Dormitorieson the education in the village.