Ana dili öğretiminde diksiyon uygulamaları
Diction application in mother tongue
- Tez No: 191211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KARADİŞOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETANA DİLİ ÖĞRETİMİNDE DİKSİYON UYGULAMALARI: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KARADİŞOĞULLARIDanışman2006-SAYFA:: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KARADİŞOĞULLARIJüriYrd. Doç. Dr. Lokman TURANYrd. Doç. Dr. A. Halim ULAŞAna dili hayatın her seviyesinde kullanım alanı olan, bireyi içinde yaşadığı toplumunbir üyesi yapacak, onu toplumla özdeşleştirecek, ona sosyal kişilik kazandıracak bir araçtır.Dilin dört temel becerisinden biri olan konuşma ve konuşma dilinin etkin bir kullanımı içingerekli olan diksiyon, bireyler için bir vazgeçilmez bir ihtiyaç hâlini almıştır.Bu çalışmada önce teorik olarak diksiyon dersi ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiş,daha sonra uygulama örnekleri konularak teorik bilgilerin öğretimi yanında güzel ve etkilikonuşma becerisi kazandırma amaçlanmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde diksiyonla ilgili genel tanımlara ve yaklaşımlara yerverilmiştir. İkinci bölümde, ses, nefes, rahatlama gibi; diksiyon dersinin fizyolojik yönüyleilgili yaklaşımlar sergilenmiştir. Üçüncü bölümde, fonetik konusu ele alınmış, ünlü ünsüzlerleilgili teorik bilgilere ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, soluk sesuyumu ve konuşma diline ait belli kurallar anlatılmıştır. Beşinci bölümde özellikle konuşmadiline ait yaygın kullanım yanlışları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDICTION APPLICATION IN MOTHER TONGUEYusuf GÜNAYDIN: Asist. Prof. Dr. Ekrem KARADİŞOĞULLARISupervisor2006-SAYFA:: Asist. Prof. Dr. Ekrem KARADİŞOĞULLARIJuryAsist. Prof. Doç. Dr. Lokman TURANAsist. Prof. Doç. Dr. A. Halim ULAŞMother tongue is a means which is used in all levels of the society, makes theindividual a member of the society in which he lives, identifies him with the community andprovides him with a social personality. One of the four basic skills of the language, speechand diction necessary for the active performance of the spoken language has become anindispensable necessity for the individuals.This study discusses theoretical knowledge about diction teaching and aims atproviding fluent and active speech skill as well as the teaching of theoretical informationthrough practice samples.The first part of the study includes general description and approaches about thediction.The second part deals with the approaches about the physiological aspects of dictionteaching such as sound, breath and relief.The third part deals with phonetic and theoretical knowledge of vowels andconsonants and practice samples.The fourth part makes explanations about euphony and some certain rules belongingto the spoken language.And the last part stresses common performance errors especially in the spokenlanguage.