II. Abdülhamit döneminde Makedonya Müslümanları
The macedonian Muslims in the era of Abdulhamid II
  1. Tez No: 191234
  2. Yazar: RAHMAN ADEMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESİMİ YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Ademi, Rahman, II. Abdülhamit Döneminde Makedonya Müslümanları, Doktora Tezi,Danışman: Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, 259 s.ÖZETEn eski tarihlerden beri birçok kavimlerin ilgi odağı olan Balkanlar, bu ilgileridolayısıyla göç ve savaşlara sahne oldu. XIV. asırda bölgeye hâkim olmaya başlayanTürkler, daha evvel orada bilinmeyen idare yöntemleri sayesinde kısa sayılabilecek birsürede kendilerini kabul ettirdiler. XIX. asrın sonu ile XX. asrın başı bu idare tarzının,diğer birçok bölgede olduğu gibi, artık yetersiz kaldığı görüldü.XIX. asırda, fikir bazında Fransız Devrimi, ekonomi bazında ise sanayinin başdöndürücü hızla gelişimi söz konusu olmuş ve bu duruma Osmanlı idaresi ayakuyduramamıştır. Osmanlı toprakları içinde en zengin bölgelerinden biri olan ve Osmanlıhazinesinin açıklarını kapatan Rumeli, II. Abdülhamit zamanında durum tersine dönmüşve Hazine'den yardım alacak hale gelmiştir. Avrupa ülkeleri ile Rusya'nın desteklerisayesinde Hıristiyanlar ise ekonomik olarak Müslümanlara nazaran daha iyi bir konumagelmişlerdir.Büyük güçlerin kendi aralarında mevcut olan menfaat çekişmelerinin odağındabulunan Makedonya, daha evvel huzur içinde yaşayan halklar için artık güvensiz bir bölgehaline gelmiştir. Bu durumdan en fazla etkilenenler, Osmanlı idaresinin en büyükdayanağı olan bölge Müslümanları olmuştur. Tuna vilayetinde yaşanan trajedinin aynısınıyaşamamışlarsa da benzer tehditlerle baş etmek durumunda kalmışlardır.93 Harbi'nin ağır sonuçları Osmanlı idaresini bütünüyle sarsmış, dengeleri defazlasıyla Osmanlı Devleti aleyhine çevirmiştir. Rusya'nın bu galibiyeti sayesinde,Bulgaristan anormal derecede toprağa kavuşmuştur. İngiltere'nin itirazı sonucunda budurum değişmiş olsa da mesele çözülememiştir. Makedonya Müslümanları şiddetlisaldırılara maruz kalmış, Osmanlı idaresi ise onları koruyacak tedbirleri tam olarakalamamıştır.
Özet (Çeviri)
Ademi, Rahman, The Macedonian Muslims in the Era of Abdulhamid II, Ph.D. Thesiz,Advisor: Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, 259 p.SUMMARY1- Since the ancient times the Balkans has been the focus of interest of differentnations. The Turks appeared in the region starting from XIVth century and becauseof the administrative methods unknown to the people before established a successfulgoverning there within a short time. This way of governance, however, becameineffective in the region as well as in the other parts of Ottoman State since the lateXIXth. and early XXth. centuries.2- In XIXth. century Ottoman administrative body could not coup with the ideologicaland economic developments occurred respectively after the French and IndustrialRevolutions. The Balkans and Macedonia that used to contribute the treasury untilthe Abdulhamid II started, however, to have support from the treasury of the statesince then. Because of the interests of European countries and the RussiaMacedonia became the main battle field3- Macedonian Muslims, who felt an inseparable part of Ottoman Muslim populationfor the successful administration of the Ottomans, faced the enmity of localChristians with the support of European states and Russia. Ottoman administrationand the Muslim population were respectively accused of inefficiency and beingprovocative. In official meetings the atrocities were held against Muslims were nottaken into consideration. On the contrary the administrative actions taken regardingnon-Muslims were severely criticized by Europeans. Muslims were reduced to thestatus by these unjust methods and Christians became the riches of the region as aresult of economic favoritism.