Hemşirelik mesleği ve toplumsal cinsiyet rollerinin mesleğe etkilerinin betimlenmesi
Description of nursing as a profession and the effect of l gender role on nursing profession
  1. Tez No: 191250
  2. Yazar: SALİME TARİHCİ DELİCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERNA ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETHemşirelik Mesleği ve Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Hemşirelik MesleğineEtkilerinin BetimlenmesiToplumsal cinsiyet rolleri kadınlara ve erkeklere sosyalleşme süreçlerindeöğretilir, içselleştirilir. Sosyal yapılanmalar da bu rollerin yeniden üretimi içinuygun koşulları sağlar. Biyoloji ile doğallaştırılıp, kadın ve erkek için farklıtoplumsal rolleri kabule zorlayan bu yapılanma erkek egemendir.Bireysel özgürlüklerin ve eşitliğin öne çıkarıldığı modernizm dönemi kadın/erkekeşitliği için bu savı gerçekleştirmekte çok başarılı olamamıştır. Döneme özgücinsiyet roller üretilmiş ve cinsiyet ayrımcılığı kamusal alana çıkabilen kadınlariçin de sürmeye devam etmektedir.Hemşirelik modern zamanda ortaya çıkan bir meslektir. Kadının anne olmasıözelliği dolayısıyla, kadınların bu işi yapmasının daha uygun olduğu iddiaedilmektedir. Ancak, anne özverisi de meslek yaşantısında beklendiği içinemeğinin bir kısmı görünmemekte, meslek tanımı sürekli esnemektedir.Hemşireler, iş koşullarında, toplumsal cinsiyet rollerindeki ayrımcılık nedeniyle,ezilmekte ve sömürülmektedir.Anahtar sözcükler, toplumsal cinsiyet, modernizm, hemşirelik139
Özet (Çeviri)
SUMMARYDescription of Nursing as a Profession and the Effect of l Gender Role on NursingProfessionGender roles teach and internalize to man and woman during socialization process.Social constructs provide proper conditions in order reproduction of these roles.These constructs which make to accept different social roles for man and womanas making it natural with biology are male dominant.Modernism period which highlights individual freedom and equality have notsucceed in fulfillment of this claim for female/male equality. Gender roles areproduced special to term and gender discrimination continues for women who canwork public area.Nursing is a profession which brings about in modern ages. It is claimed thatwomen are proper for doing this profession as a woman is a mother. But, mothersacrifice is waited for job life the definition of profession is continuouslystretching. Nurses, because of the discrimination of gender roles, are suppressedand generally exploited in the light of daily working conditions.Key words, gender, modernism, nursing140