Hemşirelerin toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of nurses' attitudes towards gender roles
  1. Tez No: 783528
  2. Yazar: HİLAL KULA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Toplama Formu”ve“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS 20.0 programına aktarılmıştır. Analizlerde frekans, yüzde, ortalama, medyan, minimum-maksimum değerler, standart sapma istatistikleri yapılmış olup verilerin normal dağılım sergilemesi durumunda t test, tek yönlü varyans analizi (oneway ANOVA) ve TUKEY testi kullanılmıştır. Hemşirelerin Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması 201,71±28,96 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to determine the attitudes of nurses towards gender roles. In the study, data were collected using the“Personal Information Collection Form”and“Gender Perception Scale”. The data were transferred to the SPSS 20.0 program. Frequency, percentage, mean, median, minimum-maximum values, standard deviation statistics were made in the analyzes and t-test, one-way analysis of variance (oneway ANOVA) and TUKEY test were used in case the data showed normal distribution. The mean score of the Nurses' Gender Perception Scale was found to be 201.71±28.96.