Giyim sektöründe marka imajı odaklı iletişim stratejileri
Communication strategies with brand image focus in clothing sector
  1. Tez No: 191253
  2. Yazar: NEVRA DENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüz tüketicisi satın alma davranışı sırasında markatercihinde bulunurken ürünü değil marka imajını satın almaktadır.Tüketici tercihte bulunurken sadece rasyonel bir yaklaşımsergilememektedir, satın aldığı ürün veya markadan tatmin olma isteğive bununla bağlantılı elde etmek istediği haz alma duygusu ile,tüketicide hedonist (hazcı) yaklaşım söz konusudur, diyebilmekteyiz.Tüketicinin davranışlarının yönlendirilmesinde pazarlama iletişimistratejileri; bilgi verme, ikna etme ve güdüleme özellikleri ile sözkonusu etkinin yoğunlaştırılmasına ve yönlendirilmesine yardımcıolmaktadır. Ayrıca incelenen kuramsal çerçevenin giyim sanayisisektörü bağlamında nasıl somutlaştığını ve uygulama bulduğunu,sektörden seçtiğimiz bu 4 markadan, Kiğılı, Sarar, Beymen ve MaviJeans, örnekler vererek ortaya koymaya çalıştık. Burada,hissettirilmeye çalışılan marka imajı, reklamda kullanılan slogan veişletmenin halkla ilişkiler çalışmalarının bir bütün olarak karşımızaçıkması pazarlama iletişimi sürecinin başarısında etkilidir. Türkiye'degiyim sanayisinin marka imajı odaklı pazarlama iletişimi stratejilerineyönelik kuramsal olarak yapılan değerlendirmeler uygulamada yerinegetirilmesi söz konusu olduğunda, sektörde kalıcı bir yer edinmekveya yerini korumak amacıyla hareket eden işletmeler açısındangerçekleştirilmesi gereken bir hedef ve zorlu bir pazarlama iletişimipolitikasının planlanmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Today consumer buy brand image instead of product whilechoosing trade during purchasing. Consumer does not display onlyrational approach while choosing their preference. We can say thatthere is a demand for satisfaction from the product or brand whichconsumer buy and also related with those there is a hedonist approach.In orienting consumer behavior, marketing communication strategiesis helpful to increase and to direct this effect ; such as by givinginformation, persuasion and motivation. In addition to this, we try toexplain how this academic frame become concrete by giving someexamples we have chosen form the sector (Kigili,Sarar, Beymen andMavi Jeans). Here, brand image, slogans which are used in advertisingand whole public relations of management are effective on success ofmarketing communication period. In Turkey, academic evaluations ofclothing industry through marketing strategies with brand image focus,when it is supposed to be put into practise, it is necessary for themanagements which wants to achieve their target and which plans fortheir management policy in order to be perminant in the sector or toprotect their place in terms of marketing communication.