Kırgızistan'da Türkiye'nin ve Türklerin imajı
The image of Turkey and the Turks in Kirghizistan
  1. Tez No: 191252
  2. Yazar: VIKTORIA MALASHENOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın konusu, Türkiye'nin ve Türklerin Kırgızistan'daki imajıdır.Bu araştırmanın amacı Türkiye'nin ve Türklerin Kırgızistan'daki günümüzdekiimajının belirlenmesi ve Kırgızistanlıların Türkiye ve Türkler hakkında oluşanher hangi bir görüşünün arkasında yatan sebeplerin belirlenmesidir.Bu çalışmada imaj araştırması üç farklı düzeyde yapılmıştır, bunlarekonomik, siyasi ve kültürel alanlardır. Daha sonra bu üç boyutta elde edilenverilen birleştirilmesiyle Türkiye ve Türklerin Kırgızistan'daki imajıbelirlenmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bu diploma çalışmasının teorikkısmını oluşturan ilk iki bölümünde Kırgızistan'ın kısa tarihi sunulmuş ve ayrıcaKırgızistan tarihinin çeşitli aşamalarının edebi ve yazılı kaynaklarının incelenerekonlardaki Türkiye ve Türklerin imajının araştırılması yapılmıştır.Bu çalışmanın ampirik kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise, Kırgızistanhalkı arasında basit rastlantı metoduyla yapılan anket çalışmasının sonuçlarısunulmuştur. Bu anket çalışmasının amacı ayrıca Kırgızistan halkının Türkiye veTürkler hakkındaki çeşitli fikirlerinin belirlenmesiydi. Anket uygulamasısonucunda elde edilen sonuçlar frekans analizi ve çapraz tablolar yöntemiuygulaması sonucunda ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir.Çalışma sonucundaelde edilen veriler, çalışmanın başında öne sürülen hipotezleri desteklemiştir.Anket sonucunda elde edilen bilgilere göre Kırgızistanlılar Türkiye ve Türkhalkını iyi bir şekilde tanımaktadır. Türkiye'nin ve Türklerin imajı Kırgızistannüfusunun gözünde, verilen tanımlamalara göre oldukça karışık ve çeşitli birnitelik taşımaktadır. Ama yine de verilen cevapların çoğunun olumlu veya tarafsızbir nitelik taşımasından hareketle, diyebiliriz ki, Türklerin ve Türkiye'ninbugünkü imajı olumludur.
Özet (Çeviri)
Subject of this study is the image of Turkey and The Turks inKirghizistan.The purpose of this research is to determine the current image ofTurkey and the Turks in Kirghizistan and to determine the background reasonsof any opinions aroused among Kırghiz about Turkey and Turks.In this thesis the image research is made on three different levels, theseare on economic, political and cultural fields. Afterwards by combining the dataobtained on these three dimensions, the image of Turkey and the Turks inKirghizistan is designated.The work is formed of three parts. On initial two parts of this thesiswhich forms the theoretical section, a short historical story of Kırghizistan ispresented and furthermore literary and written resources belonging to variousstages of Kırghizistan?s history is investigated through and Turkey?s image andthe Turks? image in those sources was researched.On the third part which forms the empirical section, the results ofpublic survey is presented which is made by simple incidence method. Resultsobtained by the public survey are evaluated detailedly by frequency analysis andcrosswise tables.The data obtained at the end of the study supported the hypothesiswhich was put forward at the beginning of this work.According to the information obtained by the public survey it has beenestablished Kırghiz know Turkey and the Turkish Public very well.The image ofTurkey and the Turks among the Kırghiz population is quiete complicated and hasdifferent qualities.By startig from that most of the answers were positive and havea neutral quality, the current image of Turkey and Turks is positive.