Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıfı öğretim programlarının karşılaştırılması
Course syllabus comparison of the prep classes of universities
  1. Tez No: 191254
  2. Yazar: LÜTFİYE ÖZAYDIN CENGİZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZETBu çalışma, üniversitelerin Hazırlık Sınıflarında iyi bir yabancı dil öğretimiverebilmek için gerekli olan yabancı dil programı geliştirmeye artan ihtiyaç nedeniylehazırlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, problem ve alt problemler, araştırmanın önemi, varsayımlar,araştırmanın kapsam ve sınırlılıkları, kavramsal çerçeve, araştımanın çalışma grubu, veritoplama araçlarının geliştirilmesi ve araştırma sırasında izlenen yol açıklanacaktır. Ayrıca bubölümde öğretim elemanı ve öğrenciler için iki adet anket hazırlanmıştır. Anket çalışması üçüniversitenin (Gazi, Erciyes ve Osmangazi) Hazırlık Sınıflarında uygulanmıştır. Adı geçenüniversitelerin Hazırlık sınıfı okutmanları ve öğrencileri anket çalışmasına katılmışlardır.İkinci Bölümde, kuramsal tartışma üzerinde durulmuştur; program geliştirmede hedefve hedef grubun saptnması, ihityaç analizi, program geliştirme ve Avrupa Dil GeliştirmeDosyası'na göre İngilizce Programı Geliştirme'de ölçütlerden bahsedilmiştir.Üçüncü Bölümde adı geçen hazırlık okullarında uygulanan anket verilerininaçıklanması yapılmıştır; durum tespiti hedef gruplar, muafiyet ve düzey belirleme sınavları,kayıt ve gruplandırma, öğretim programı, kullanılan öğretim malzemeleri ve öğretimelemanları gibi bir öğretim programının ögelerinden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde ise, anket uygulaması yapılan hazırlık birimlerinin birbirleri ilekarşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırmada her üç hazırlık biriminin de birbirlerinebenzerlikler ve farklılıkları olduğu gözlemlenmiştir. Her üç üniversitenin hazırlık birimlerindede program geliştirme ofisinin bulunmadığı ortaya konmuştur. Ancakbuna rağmen kullanılanders malzemelerinin iletişimsel olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretim elemanlarının genç,dinamik, yeni yöntem ve teknikleri bilen eğitimciler olduğu gözlemlenmiştir. ErciyesÜniversitesi Hazırlık birimi programının karşılaştırılan diğer hazırlık birimlerinden dahakapsamlı olduğu saptanmıştır. Diğerlerinden farklı olarak Erciyes Üniversitesi Hazırlıkbiriminde okuma dersi ve bilgisayar dersi bulunmaktadır. Diğer bir unsur da öğrencideğerlendirmesi dört beceriyi de ölçebilecek şekilde yapılmaktadır. Öğretim yılı başındayapılan yeterlik sınavı iki aşamalıdır. Birinci aşama dil bilgisi ve okuma becerisinikapsamakta, sınavın ikinci aşaması ise yazma ve dinleme becerisini kapsamaktadır. Aynıyeterlik sınavının öğretim yılı başında, birinci yarı yıl sonunda ve yıl sonunda yapılması dadikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study has been carried out to present a better foreign language teaching for prepclasses of Turkish State Universities; however, in order to attempt to give a better education,we need a material develepment in this area. This study has four chapters.The first chapter, in which assumptions about the present study are made, gives thebackground to the study as well as the aim and the scope. This chapter also presents thedefinitions of the terms which are frequently used in the course design and the materialdesign. In this chapter, some questionnaires have been given to teachers and students whohave been selected randomly among preparatory classes of the universities.The second chapter attempts to give the review of the literature; the determination ofthe target students, need analysis, the theories of the materials development, course designand some scales in English Teaching materials development are given as subtitles.In the third chapter, the results of the questionnaires have been examined so as toinvestigate the teaching and learning programs of the universities. Using this method,management, aims, students, teachers, exams, teaching programs and materials have beenanalysed.In the fourth chapter, the comparison of the elements of the preparatory classes ispresented. In addition, ?a suggested teaching course design? for Gazi Preparatory Classes ispresented. In the comparison, similarities and differsnces are determined of the three prepclasses. It is found out that, there aren?t any material development offices at the prep classesobserved. However, the course materials of each of the prep classes are communicative;besides, all the instructors are young, dynamic and know the latest teaching techniques andmethods. The teaching program of the Prep Classes of Erciyes University is more productivethan the prep classes of Gazi university and Osmangazi University. In the prep classes ofErciyes university, there are ?reading? and ?computer aided language teaching? courses. Theother important thing is that assessments of the students are made in order to measure the fourskills in teaching. The proficiency exam is presented in two levels; the first level, includesgrammar and reading skills, second one includes writing and listenning skills. It is veryconsiderable that the same proficieny exam is applied at the beginning of the term, at the endof first term and at the end of the teaching year.